Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В приказния свят на д-р Владимир Караджов

Кафето и ванилията – съкровищата на Земята


Д-р Владимир Караджов е главен асистент, преподавател в Катедрата „География, екология и опазване на околната среда“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Според класация на водеща верига книжарници в страната, най-продаваната електронна книга през месец март е книгата му „Етиопска приказка“.  „Океанска приказка“ е сред десетте най-продавани електронни книги за миналия месец.

Водещ: Какви истории разказвате?

Владимир Караджов: С една дума ако трябва да отговоря – реални приказки, истински приказки.  Такива, които са базирани на моите познания по география и може би затова са толкова интересни. Защото хората усещат, че те не четат една въздушна кула, построена изцяло от фантазията, а виждат историята на Земята, на света, на природата, разказана по един увлекателен начин и затова тя им действа толкова силно. Само в моята наука съм ходил в Етиопия.


Водещ: Какво ви впечатли толкова много, че написахте „Етиопска приказка“?

Владимир Караджов: Впечатли ме толкова, че в мен се пробуди един спомен, една информация от студентските години и се съчета с моята вродена любов към кафето. Една сутрин, в едно горещо лято през 2015 г., през август, аз, събуждайки се, ми проблесна мисъл, че знам историята на най-голямото съкровище на света. И тя е много интригуваща. Включва такива дребни факти и детайли, които ще накарат хората да ахнат и просто трябва някой да им я разкаже.  Обаче тази история е супер кратка, тя може да се разкаже в една страница. А аз направих цял роман, като създадох и мои собствени герои и ги срещнах с реалните исторически личности от онзи период, владетели, царе. Така оплетох истината със сюжетната измислица, че хората четат една художествена творба, която стъпва на реални събития.  И така те научиха почти изцяло действителната история на кафето по един фантастичен начин и тази история ги вдъхнови.  А ги вдъхнови, защото тя съдържа една много стара истина, че богатството расте само когато го споделяш с другите хора. Ако Матео, който открива кафето, а то е най-голямото измерено в пари откритие, направено от един човек и ако той не го беше споделил със света, а го беше оставил само за себе си, никой нямаше да знае, да го разпространява, да му се радва и да го търгува. То нямаше да се превърне в съкровище. Само когато беше споделено с всички, стана съкровище.

Водещ: Любимо питие.

Владимир Караджов: Да, любимо наистина!

Водещ: „Океанска приказка“. Какъв е сюжетът?

Владимир Караджов: Там историята е изцяло достоверна. Подсети ме един много възрастен човек, който почина. И той каза: „Защо не разкажеш тази история?“ И аз се зарових две години в най-дълбоки детайли, в мексикански източници, в испански, аглийски, в немски книги от 1700 г. , които са сканирани като фототипни копия в интернет. И колкото повече научавах, очите ми се разширяваха все повече и повече. Реших, че трябва да разкажа тази история. Получи се една много хубава вкусна връзка, т.е. след кафето идва ванилията, което е също нещо, което хората много обичат. Пак е драматична и пак е географска история. И се заформи нещо като идея за поредица от такива вкусни и значими неща, географски открития.

Водещ: Следващата подправка или продукт кой ще бъде? Върху какво работите сега?

Владимир Караджов: Той ще бъде най-любимия продукт на всички хора по Земята, най-масовия, най-търгувания, с най-голям оборот. Тук има една страхотна, ключова научна идея, която е споделена дори и в една водеща световна медия, че точно най-любимият продукт на хората по света може да спаси климата и планетата Земя.  Работя върху тази приказка, така че ще имаме ново съкровище и не само неговата история накратко във вид на приключение, а и как то ще повлияе на нашето бъдеще, спасявайки нашата планета от собственото ни безумие, наречено индустриална революция.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с д-р Владимир Караджов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46