В интервю за Радио Благоевград Албина сподели, че идеята им е вдъхновена от бизнес казус, който всяка от тях била срещала в една или друга от лекциите си в университета. В допълнение, някои от момичетата, вече били виждали подобен тип автомати в други държави и искали да въведат такива и в България.
“Идеята е хубава, защото разрешава най-различни казуси и проблеми. Например от факта, че някои хора наистина се срамуват да си купят тези продукти лично, до това, че много често ти трябва нещо такова спешно, а нямаш достъп до него,” каза Албина.
Наред с това да улеснят достъпа до санитарни материали, създателите на “Vendy+” се опитват да дадат гласност и на друг аспект – сексуалното образование в България.
“В хода на разговори с наши приятелки, колеги, колежки, всъщност се разкриват тайни около техния полов живот, които започват да придобиват съвсем друга светлина, когато заговорим за машината, за достъпа, за сексуалното образование”, сподели Албина.
Идеята се радва на силен интерес от младите хора, търсещи алтернативни начини за закупуването на санитарни продукти. Компанията има силно присъствие в социалните медии, където екипът споделя образователна информация, свързана със сексуалното здраве.
За бъдещото развитие на идеята Албина сподели, че компанията им възнамерява да закупи малки машини, които да бъдат поставени в заведения, барове и училища. Тя допълни, че се надява компанията да се разрастне и в други градове: “Имаме големи планове и големи мечти и се надяваме да получим и ресурсите, за да ги осъществим”.
Цялото интервю на стажант-репортера София Дренкова с Албина Томова чуйте в звуковия файл…
Ментор: Елеонора Тахова
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..