Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зрелостници: Романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ трябваше да отпаднат от ДЗИ по БЕЛ


7:00ч. тази сутрин. В сградата на двете гимназии в Благоевград – ЕГ„Акад. Людмил Стоянов“  и ПМГ „Акад. Сергей Корольов“  са директорите на учебните заведения – Тина Попова и Николай Каращранов. Темата на разговор – организацията на ДЗИ и съвети към зрелостниците.

Тина Попова: „Това си е традиционната организация. Залите са дезинфекцирани още от вчера вечерта, преди да затворим сградата.  От ЕГ ще се явят 158 зрелостници, толкова са и на втория ДЗИ. Всички са допуснати. Учениците са спокойни. Очакват да преминат през това изпитание за тях, за да стартират успешно в живота. Това са изключително интелигентни деца, говорейки в частност за ЕГ, уверени в знанията си. Да бъдат такива, каквито са били през тези пет години тук, в ЕГ – отговорни, мотивирани и целеустремени.“

Николай Каращранов: „От 158 завършили, се явяват на ДЗИ всички. ПМГ има 16 стаи по двама квестори и по четири коридорни, има и по двама на входа. В стая ще са по 8 зрелостници. По време на електронното обучение всичкият материал, който беше включен, е предаден. Предаден е качествено и дано да е усвоен. Това ще видим като резултат след матурата. Но от това, което видяхме като знания при зрелостниците, защото те бяха присъствено, смятам, че нещата са в добра степен усвоени, стига те да са положили усилия. Никой не може нищо да даде насила. Моят съвет е да бъдат спокойни, защото това, което са получили като обучение, е достатъчно, за да се справят добре. Да няма напрежение, да не разчитат на външни намеси, т.е. на някаква подкрепа, да разчитат на собствените си сили. Това сме ги учили и смятам, че те ще го направят.“

7.30ч. тази сутрин. Всички зрелостници влизат през общо четирите входа на двете гимназии. Коментарите за обучението от дистанция, за подготовката по БЕЛ, за автора, който ще се падне, вълнува най-много завършващите.


Според някои зрелостници присъственото обучение е много по-добро, защото материалът се обяснява по-добре. При дистанционното е по-трудна концентрацията. Повечето ученици не са взимали допълнителни часове или консултации, въпреки възможността. Според тях би било добре да отпаднат романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ „защото са най-дълги и едвам ни остана време да ги вземем. Накрая ги взехме с резюмета.“ От предпочитаните автори са Христо Ботев, Пейо Яворов. „А ако сме късметлии може да ни се падне Атанас Далчев. Не знаем наизуст негови стихове, но можем да ги анализираме“ – споделят зрелостници.

Димитър:„Ще дам всичко от себе си да изкарам една прекрасна оценка. Тъй като ще пиша есе, честно казано нямам предпочитания. Тайничко се надявам да се падне или Атанас Далчев, или Пейо Яворов, мои любими поети, но не мисля, че нещо би ме спряло да напиша едно свястно есе. Вярвах в подготовката в ПМГ и целия екип от учители и мисля, че знанията ми, които са придобити тук по време на обучението ми в 11-ти и 12-ти клас, ще бъдат напълно достатъчни.“

Александър: „Пожелах си късмет и да ми върви, да не съм притеснен, да мога да се справя добре, да се концентрирам. Мисля, че мога да се справя. Имахме добър учител. Не мисля, че дистанционното обучение ни се е отразило. Не е проблем за мен. Мисля, че и за другите ученици. Аз ще пиша интерпретативно съчинение, ако е стихотворение. Ако е разказ – есе. Ще уча хуманна медицина в Стара Загора. Вече съм изкарал предварителните изпити. За второ ДЗИ съм избрал английски език“

Цанко: „Забравих си личната карта, но сега ще ми я донесат. Чувствам се подготвен. Подготвил съм се за всичко. Нямам притеснения. Приет съм вече в чужбина, в Холандия. Моята програма е много специфична – създаване на игри.“


Вторият ДЗИ е на 21 май от 8:00 ч.

Успех на всички зрелостници!

Чуйте в звуковия файл репортажа на Елизабет Александрова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01