Едни от основните термини, които слушаме в последните месеци, а и в по-дълъг период от време, е за върховенството на закона, за работата на българската прокуратура, за изискванията на европейските институции за реформи в отделните звена на българското правосъдие.
И понеже темата за настоящето и бъдещето на родното правораздаване е основна задача, която трябва да решат новите политически субекти и бъдещи парламентарно представени сили, в разговор с проф. Веселин Вучков, бивш министър на вътрешните работи и депутат от 42-то и 43-то Народно събрание, се опитахме да тръгнем в посока, доколко всяко ново е добре забравено старо.
В следобедния блок на Радио Благоевград той, освен че представи новите си научни търсения, чрез книгата на Светослав Велчев – „Прокурорският надзор: Произход, развитие функции“ , но и коментира актуалните събития в системата на МВР.
„Злободневието ще отмине и ще дойде есента. Надявам се тогава да има вече ситуиран нов работещ парламент. И неминуемо ще последва парламентарен контрол на настоящите действие на служебните министри“, подчерта проф. Вучков. Според него е важно всичко, което се прави, да е в полза за обществото.
Дано МВР да успее да гарантира провеждането на честни парламентарни избори, каза още бившият силов министър в периода ноември 2014-та до март 2015-та. И изрази увереност в добрите намерения на министър Бойко Рашков.
Какво още каза по темата проф. Веселин Вучков чуйте в интервюто на Бойка Браткова.
От сайта на Нов български университет четем:
Книгата „Прокурорският надзор: Произход, развитие функции“ представя историята на Прокуратурата като институция, проследявайки нейното развитие от Античността до 20-ти век. Разгледани са особеностите на всички европейски прокуратури, както и на българската прокуратура, вкл. отношенията прокуратура/съд, прокуратура/изпълнителна власт, прокуратура/адвокатура и др. Голямо място е отделено на състоянието на българската полиция и необходимостта от реформирането й по посока създаване на „съдебна“ полиция за събиране на доказателства по наказателни дела.
Автор на книгата е Светослав П. Велчев, заемал поста Главен прокурор при ВКС от 1920 г. до 1932 г. и поста Първи председател на Върховния административен съд от 1932 г. до 1938 г. Той е сред най-известните български юристи до смъртта си през 1943 г. Встъпителната биографична студия от проф. Веселин Вучков очертава живота и книжовното наследство на Светослав Велчев.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..