В началото на седмицата за 15-та поредна година отбелязахме Световния ден за борба с артериалната хипертония. Инициативата е на Световната лига по хипертония, а целта е да се повиши информираността на хората за заболяването и за ролята на превенцията, своевременното откриване и лечение на високото кръвно налягане. Тази година акцентът се поставя върху предсърдното мъждене като най-често и най-рисково ритъмно нарушение в резултат на артериалната хипертония. В здравния час на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
„През годините нещата се промениха в посока, че все повече пациенти и лекари се фокусират върху хипертонията, както и рисковете, които тя крие за пациентите. Хипертонията се адресира все по-широко за лечение. Промениха се и много възможности, с които лекуваме болните с хипертония, защото навлязоха много ефективни групи медикаменти, както и различни подгрупи от самите тях. В същото време се създадоха и множество комбинации, като фокуса е върху това пациентът да приема една таблетка, с която да покрие всички необходими нужди за лечението на артериалната хипертония. С нарастване възрастта на населението обаче се забелязва и увеличаване броя на хипертониците, както и очертаваща се тенденция за появата на хипертония в по-млада възраст. Вероятно и заради стреса, който е неминуем в съвременния начин на живот. Трябва да е ясно, че откриването на артериалната хипертония първата крачка е започването на лечение, като в лечението включваме освен медикаментозно, така и всички модификации на начина на живот и храненето. Те са първата фаза и трябва да съпътстват медикаментозното лечение. Много е важно постигането на оптимален контрол, което не само в България, а и в световен мащаб е по-трудната задача. Т.е. ние имаме хора, които знаят, че имат високо кръвно налягане, които го лекуват, но не при всички постигаме оптимални стойности. Което е свързано и се транслира в намален риск от бъдещи инциденти“ .
По думите на д-р Гелев почти всички пациенти разполагат с апарати за измерване на кръвното налягане. Въпросът е, че при измерване на налягането, независимо с какъв апарат – електронен или стандартен, трябва да се следват определени правила, а именно: пациентът да е седнал, измерването на налягането най-добре е да се прави сутрин след ставане от сън. Тогава е налице т.нар. базисно налягане, което ни ориентира както за стойностите на артериалното налягане, така и за ефекта от терапията.
Тази година акцентът е върху предсърдното мъждене, което е най-разпространената сърдечна аритмия, и може да доведе до тежки усложнения. Доколко пациентите познават тази опасност, знаят ли как да се предпазят?
„Не всички. Пресдърдното мъждене е фактор, който е свързан освен с хипертонията и други заболявания, то нараства включително и с нарастване възрастта на пациентите. То е сериозно заболяване в аспект, че е много важно навременното му диагностициране и започване на лечение, което е в две посоки. Първата посока, която според мен е по-важна, е че тези пациенти трябва да бъдат антикоагулирани, т.е. да получат медикаменти, които разреждат кръвта, които са с много лесен прием и без нужда от контрол. Защото, когато има мъждене, практически предсърдията престават да се съкращават ефективно. По тях пробягват малки вълни на възбуждение, които не могат да ги съкратят. Това създава условия за задържане на кръвта в тях, и съответно до образуване на малки тромбчета, които могат да емболизират и да отидат например в артериите на мозъка и да предизвикат исхемичен инсулт. Като тежест той е значително по-тежък от инсулта, който имаме при атеросклеротични промени. Затова диагностицирането на мъждене означава, че е необходим прием на антикоагулантна терапия. Най-често това се изчислява с риска, който имат различните пациенти. Втората посока е контрол на ритъма в аспект такъв, че да намалим тези пристъпи на аритмия и пристъпи на предсърдно мъждене, което може да стане медикаментозно. По-съвременният начин е и чрез аблация на предсърдното мъждене, която сама по себе си има множество варианти и разновидности. Тя е достъпна в България, включително и в нашата болница с всички възможности. Тя е много елегантен начин за намаляване на пристъпите и удобствата – т.е. дискомфорта, който предизвиква мъжденето. Искам да подчертая: това, че пациентът е в синусов ритъм и дълго време не е имал пристъпи, не означава, че антикоагулантната терапия е излишна. Тя трябва да остане до живот при липса на противопоказания.“
По думите на д-р Гелев артериалната хипертония не трябва да бъде подценявана и неглижирана, въпреки че много често тя не е свързана с конкретни оплаквания. Съществуват достатъчно медикаменти, с които много ефективно и елегантно да бъде лекувана. Тя е от заболяванията, които е нужно да бъдат контролирани ежедневно от пациентите, които сами да адаптират терапията си, която предварително е уговорена с лекуващия лекар.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Валери Гелев.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..