Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р В. Гелев, кардиолог: Не се натоварвайте по време на екстремно високи температури!

Д-р Валери Гелев


Лятото е най-очаквания, но и най-опасен за хората с хронични заболявания. Влиянието на слънчевата енергия върху човешкото тяло може да доведе до изтощителни и потенциално опасни състояния.

 

   Как влияят високите летни температури върху хората със сърдечно-съдови заболявания, или са еднакво опасни за болни и здрави? Коментарът по темата е на д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София в рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград.

 „По принцип екстремните промени във времето са свързани с повишен риск. Доказано е, че високите температури са водещи сред всички останали аномалии на времето. Добре е да се знае, че те могат да повлияят неблагоприятно върху всички хора, но особено върху хора със сърдечно-съдови заболявания и други заболявания, при които балансът между здраве и добро състояние е променен и могат да протекат по по-неблагоприятен начин. Това, което трябва да се знае, че екстремните  температури и резките промени във времето започват да влияят тогава, когато продължават повече от 2-3 дни. Добре е да се знае, че тези промени могат да настъпят и няколко дни след регистрирани най-високи температури при  хора, които са били изложени на такива условия“.


   В горещите летни дни хора се оплакват от „причерняване“ и ускорен пулс. Възможно ли е сърцебиенето да провокира аритмия?

 „Разбира се, в основата на  „причерняването“ е недостатъчно доброто кръвоснабдяване на мозъка. Причините могат да бъдат различни: дехидратация, анемия, но в същото време това може да бъде предизвикано и от нарушения в ритъма. Те могат да бъдат както тахикардията, т.е. ускорения пулс, при който се наблюдава недостатъчно ефективна работа на сърцето поради високата сърдечна честота, или брадикардията – забавен сърдечен пулс. При такива симптоми е добре да се потърси лекарска помощ и да се направи кардиограма. Ако кардиограмата не даде отговор на въпроса дали има промяна и някакво нарушение в ритъма, тогава предприемаме други методи като поставяне на холтер – 24-часово ЕКГ мониториране, за да сме сигурни, че по-надеждно ще открием някакви промени в ритъма“.По думите на д-р Гелев  нормалната сърдечна честота като стойности е между 50 и 100 удара в минута. Ако човек принципно е с по-ниска сърдечна честота, ускоряването до 100 удара би могло да бъде съпроводено с известен дискомфорт, т.е. необичайно ускорена за него сърдечна дейност.

  Доколко опасни са високите температури и за хората с ниско артериално налягане?

  „По принцип – да.  Ако само по себе си артериалното налягане е ниско, без да следствие на заболяване, ние смятаме, че това е добър знак. Имам предвид, че тези хора са свързани с по-малко заболявания и с по-добра прогноза. Това е доказано, както и за хората с по-нисък пулс. При големите горещини обаче ниското артериално налягане може да бъде провокирано и да отиде в по-ниски стойности, които водят до проблеми в кръвоснабдяването и е нормално това да бъде причинено от дехидратация. Тези хора, както и всички останали, не трябва да се показват директно на слънцето и при  топлинни аномалии. И най-вече да приемат достатъчно количество течности. Количеството течности зависи от отделянето.  Течностите трябва да са около 2 литра, но ако има екстремно изпотяване и пребиваване в среда, в която се изпотяваме обилно, е необходимо по-голямо количество“.

   Как влияе алкохолът на хора със сърдечно-съдови заболявания, през лятото се консумира предимно бира?

  „Добре известно е, че алкохолът по принцип не е добър помощник в горещо време.  Именно неговото съдоразширяващо действие, което има -  понякога може да изиграе лоша шега, защото вазодилатацията може да стане неконтролируема и да доведе до намаляване на кръвното налягане с всички последици. Освен това приемането на бира не компенсира по добър начин както обема, така и необходимите соли и материали, плюс неблагоприятното въздействие на алкохола. Не може да се приеме, че алкохолът  е заместник или начин за поддържане на добра хидратация  в условията на екстремни горещини. Затова не се препоръчва за хора със сърдечно-съдови заболявания. Това, което е известно – чаша вино дневно, но  когато големите горещини не са така изразени“.


  Кардиологът д-р Гелев препоръча на болни и здрави в големите горещини да не предприемат излишни натоварвания и рискове . От относително хладно време преминахме към тропически горещини и влага, което също е от значение. Когато се налага излизане  навън да се носи шапка и най-важното е да се рехидратираме чрез прием на вода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45