Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р В. Гелев, кардиолог: Не се натоварвайте по време на екстремно високи температури!

Д-р Валери Гелев


Лятото е най-очаквания, но и най-опасен за хората с хронични заболявания. Влиянието на слънчевата енергия върху човешкото тяло може да доведе до изтощителни и потенциално опасни състояния.

 

   Как влияят високите летни температури върху хората със сърдечно-съдови заболявания, или са еднакво опасни за болни и здрави? Коментарът по темата е на д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София в рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград.

 „По принцип екстремните промени във времето са свързани с повишен риск. Доказано е, че високите температури са водещи сред всички останали аномалии на времето. Добре е да се знае, че те могат да повлияят неблагоприятно върху всички хора, но особено върху хора със сърдечно-съдови заболявания и други заболявания, при които балансът между здраве и добро състояние е променен и могат да протекат по по-неблагоприятен начин. Това, което трябва да се знае, че екстремните  температури и резките промени във времето започват да влияят тогава, когато продължават повече от 2-3 дни. Добре е да се знае, че тези промени могат да настъпят и няколко дни след регистрирани най-високи температури при  хора, които са били изложени на такива условия“.


   В горещите летни дни хора се оплакват от „причерняване“ и ускорен пулс. Възможно ли е сърцебиенето да провокира аритмия?

 „Разбира се, в основата на  „причерняването“ е недостатъчно доброто кръвоснабдяване на мозъка. Причините могат да бъдат различни: дехидратация, анемия, но в същото време това може да бъде предизвикано и от нарушения в ритъма. Те могат да бъдат както тахикардията, т.е. ускорения пулс, при който се наблюдава недостатъчно ефективна работа на сърцето поради високата сърдечна честота, или брадикардията – забавен сърдечен пулс. При такива симптоми е добре да се потърси лекарска помощ и да се направи кардиограма. Ако кардиограмата не даде отговор на въпроса дали има промяна и някакво нарушение в ритъма, тогава предприемаме други методи като поставяне на холтер – 24-часово ЕКГ мониториране, за да сме сигурни, че по-надеждно ще открием някакви промени в ритъма“.По думите на д-р Гелев  нормалната сърдечна честота като стойности е между 50 и 100 удара в минута. Ако човек принципно е с по-ниска сърдечна честота, ускоряването до 100 удара би могло да бъде съпроводено с известен дискомфорт, т.е. необичайно ускорена за него сърдечна дейност.

  Доколко опасни са високите температури и за хората с ниско артериално налягане?

  „По принцип – да.  Ако само по себе си артериалното налягане е ниско, без да следствие на заболяване, ние смятаме, че това е добър знак. Имам предвид, че тези хора са свързани с по-малко заболявания и с по-добра прогноза. Това е доказано, както и за хората с по-нисък пулс. При големите горещини обаче ниското артериално налягане може да бъде провокирано и да отиде в по-ниски стойности, които водят до проблеми в кръвоснабдяването и е нормално това да бъде причинено от дехидратация. Тези хора, както и всички останали, не трябва да се показват директно на слънцето и при  топлинни аномалии. И най-вече да приемат достатъчно количество течности. Количеството течности зависи от отделянето.  Течностите трябва да са около 2 литра, но ако има екстремно изпотяване и пребиваване в среда, в която се изпотяваме обилно, е необходимо по-голямо количество“.

   Как влияе алкохолът на хора със сърдечно-съдови заболявания, през лятото се консумира предимно бира?

  „Добре известно е, че алкохолът по принцип не е добър помощник в горещо време.  Именно неговото съдоразширяващо действие, което има -  понякога може да изиграе лоша шега, защото вазодилатацията може да стане неконтролируема и да доведе до намаляване на кръвното налягане с всички последици. Освен това приемането на бира не компенсира по добър начин както обема, така и необходимите соли и материали, плюс неблагоприятното въздействие на алкохола. Не може да се приеме, че алкохолът  е заместник или начин за поддържане на добра хидратация  в условията на екстремни горещини. Затова не се препоръчва за хора със сърдечно-съдови заболявания. Това, което е известно – чаша вино дневно, но  когато големите горещини не са така изразени“.


  Кардиологът д-р Гелев препоръча на болни и здрави в големите горещини да не предприемат излишни натоварвания и рискове . От относително хладно време преминахме към тропически горещини и влага, което също е от значение. Когато се налага излизане  навън да се носи шапка и най-важното е да се рехидратираме чрез прием на вода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31