Постоянна изложба със заглавие „Един ден в Славянка“ разказва за едноименната планина и историята на района. Тя е създадена от Българска фондация Биоразнообразие и се намира в хижа „Славянка“, стопанисвана от туристическо дружество „Момини двори“ - град Гоце Делчев. Осем табла описват историите на Сашо, Лати, Роси, Владо и Роко – членове на туристическа група и техния местен водач Петър. Главните герои споделят преживявания от своя туристически поход и търсят отговори на въпроси като: защо Славянка е толкова стръмна; защо по пътеките й няма вода; какво е характерно за горите от черна мура и и др. От паната с увлекателни илюстрации и текстове посетителите ще могат да научат повече и за биологията и заплахите пред животинските обитатели на планината като глухаря, мечката и др. Как крехки растения, като славянско котенце и дългошпореста теменуга, са се приспособили към сухи и бедни на почва места и коя е най-голямата опасност пред символа на Славянка алиботушкия чай, известен още като пирински или мурсалски чай. Изложбата ни пренася и в героичното минало на региона. Дава полезна и интересна информация за една от най-ценните природни територии резервата „Али ботуш“, разстоянията от хижа „Славянка“ до върховете Голям Царев връх, Малък Царев връх, Гоцев връх, Шабран и др. „Един ден в Славянка“ има за цел да привлече повече посетители в тази все още малко позната, но изключително красива планина. Да разкрие тайните на природното богатство, което се намира в нея и да привлече обществена подкрепа за неговото опазване. „Изложбата е част от дейностите на проект за опазване на на биоразнообразието в трансграничните планински райони на България и Гърция, който се реализира от няколко партньори от българска и гръцка страна. Разработват се различни проучвания за възстановяване на популациите на едри тревопасни животни, в това число благороден елен и елен лопатар, както и на дивата коза на територията на Национален парк „Пирин“, каза за Радио Благоевград Димитър Плачийски, експерт-еколог от фондация „Биоразнообразие“.
На среща с бизнеса днес в Кюстендил беше представена Отворената процедура за кандидатстване за "Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход". Целта на процедурата е да подкрепи микро- и малките и средни предприятия, включително стартиращите, от т.нар. въглищни райони да се приспособят икономически към прехода към..
Извънредна безплатна автобусна линия, до новия гробищен парк, пуска за Задушница - 22 февруари, Община Кюстендил. В Дупница във връзка с очаквания натоварен трафик и с цел улеснение на гражданите, общината също пуска безплатни автобуси от ж.к. "Бистрица" и завод "Тева" до гробищния парк в Дупница и обратно. На 22 февруари в храмовете на Кюстендил, от..
Община Перник осигурява безплатен транспорт за Голяма задушница в събота до централния гробищен парк и до гробищния парк в кв. „Мошино”, съобщиха от общинския пресцентър. Безплатният транспорт е в улеснение на гражданите и от него може да се възползва всеки, вместо да стои с автомобила си в задръстване или да търси място за паркиране, заявиха от..
Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести „Св. Пантелеймон” в Перник обмисля изграждането на паркинг със соларен парк, съобщи управителят д-р Симеон Василев. Това ще позволи да бъдат икономисвани средствата, които се плащат за ел. енергия. Идеята е на мястото на съборена стара постройка с гаражи, която е била полуразрушена и..
С редица тържествени мероприятия в Благоевград ще бъдат отбелязвани 147 години от Освобождението на България. Честванията ще започнат на 3 март от 09.00 часа в двора на храм „Въведение Богородично“ с полагане на цветя пред паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински и панихида за загиналите за свободата. Програмата ще продължи в 10.00 часа с..
Съвместно с Исторически музей-Разлог и членките от клуб „Втора младост“, потребители и служители от Центъра за социална рехабилитация и интеграция, започнаха да изработват пъстри мартеници. С взаимна помощ и с много старание и любов към детайла, потребителите на социалната услуга направиха десетки мартенички. Освен различните видове мартенички за..
Сигнал за липсващи капки за глаукома подаде до БНР близка на пациентка. Капките са основна част от терапията при глаукома и се поставят по два пъти на ден без прекъсване до живот, тъй като глаукомата не се лекува, терапията е постоянна. Един флакон стига за един месец, разказа столичанка. Възрастната жена приема капките по лекарско предписание, като те..