Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Георги Марков:Трябва да браним националните си интереси


Отношенията с република Северна Македония трябва непрекъснато да бъдат на нашето внимание. В момента повечето от политическите партии са увлечени в надпреварата в парламентарните избори и са оставили този въпрос някъде назад. Това не бива да се случва. Именно затова няколко учени от България за пореден път поставиха този въпрос на преден план.

В момента премиерът на западната ни съседка Зоран Заев обикаля по европейските столици и търси помощ. Целта е да се окаже натиск от Брюксел или от Вашингтон върху управляващите, за да променят своята позиция при наложеното „вето“ върху началото на преговорите. Дават се обещания от правителството в Северна Македония, но всяко правителство има мандат, то е преходно и не се знае следващите управляващи в тази страна дали ще продължат същата политика. Трябва да се спазват постигнатите споразумения. Гърците успяха. Променено бе и името на страната и то стана Северна Македония. Но географски дори и Благоевград е в Северна Македония. Нямаме гаранция дали ще се постави отново проблемът с малцинствата.

Според статистиката една трета от населението на България има връзка с Македония. Става дума за наследниците на живеещите някога там. Проблемите са много сериозни. Ако се върнем към историята нещата да ясни. Те стават ясни и за съюзниците на България в Европейския съюз, но си остават също толкова сложни, както и в предишните години.

По тези въпроси Иван Лазов разговаря с известния историк акад. Георги Марков.

Можете да чуете и записа на разговора, излъчен по Радио Благоевград.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50