Любовта към животните се възпитава и ни прави по-добри хора. В това убедени две дами от Благоевград, които са част от доброволците, отдадени на каузата да помагат на бездомните животни.
Една от тези дами е Цветомира Съботинова, която успява да съчетава работата си в музикална школа, с любовта си към животните и природата, на които посвещава голяма част от свободното си време.
„Моята кауза е да възпитавам и да давам добрия пример на децата, които са в нашата музикална школа, как трябва да се отнасяме към животните. Това е моята кауза“ – сподели за Радио Благоевград г-жа Съботинова.
Тя е един от доброволците, които ще участват в предстоящата Кампанията по преброяване на бездомните и домашните кучета на територията на община Благоевград.
„Апелирам към жителите на Благоевград, да се включат в тази инициатива, защото така, нещата ще се случат по-бързо. Тази кампания е важна, защото, тези кучета, които ние срещаме по улицата, в това число и котки, които също много се увеличават в последно време, те не са просто паднали от небето. Всички те са наши, те са наша грижа. Хората не са възпитани да кастрират домашните си любимци, те изхвърлят малките си навън, след това градовете и селата са пълни с бездомни животни. В крайна сметка, всички ние страдаме от това, затова е необходима промяна, за която ще са трябва да минат години“ – допълни Цветомира Съботинова.
Според нея, ще мине доста време, за да се възпитат хората към правилно отношение към животните като цяло, независимо, дали са домашните им любимци или са улични.
„Грижите за тях не трябва да се изразяват само в това да ги нахраним, те трябва да бъдат обезпаразитени и кастрирани, защото само по този начин, можем да овладеем популацията им. Затова, нека всички да се обединим и да помогнем да се случи това нещо, това са първите стъпки, които трябва да направим“ – коментира още Цветомира Съботинова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветомира Съботинова:
Отдадена на тази кауза е и Антоанета Иванова от Благоевград, която също посвещава голяма част от свободното си време на бездомните животни.
„Да помагаш на бездомните животни е кауза, която те прави по-добър човек. Обичта и грижата към животните може да помогне на хората да се преборят с лошите си навици и състояния. Някак си, забравяш за себе си, като правиш другите щастливи. И най-важното – създаваш приятелства с уникални хора“ – коментира Антоанета Иванова.
Според нея, човек носи в душата си тази обич към животните, но и трябва ситуация, която да я провокира.
„Ситуацията при мен беше едно бездомно коте, което просеше пред един магазин на Джамията и след това, заради самата пандемия от Covid-19, за себе си реших, да не изпадам в депресия, а да се посветя на животните. Много трудно ми беше, но по пътя си срещнах уникални хора, които ми помогнаха, попаднах и на добри осиновители. На всички им благодаря от сърце“ – сподели Антония. Благодарение на нейните грижи и усилия, от началото на годината досега, са осиновени повече от 12 бездомни животни.
Има случаи и на върнати осиновени животни, но те са малко. Бъдещите осиновители не трябва да забравят, че осиновяването на домашен любимец е много отговорено и осъзнато решение.
„Животното не е играчка, не е кукла, то е ангажимент, приемеш ли го трябва да се грижиш за него и да го обичаш. А, то ще отвърне с много по-голяма обич. Искрено се надявам, че хората с добри сърца са повече от другите, които не обичат животните“ – категорична е доброволката.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Антоанета Иванова:
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..