Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Христов: Някаква взаимност е необходима, за да можем да съществуваме

"Освен светлина и сенки, в книгата има и много други неща: има опити за отговор на това какво е моралът и защо ни е необходим, дори в поезията, има опити за отговор на това какво означава изобщо някой да бъде поет и защо тази дума я използваме толкова трудно у нас за да се самоназовем; защо трябва да осмисляме хората около себе си – така наречените в книгата "чужди сенки" – и какво ни носи това на нас и  защо не можем един без друг..." – това са част от думите, с които Александър Христов представя втората си книга – "До първата сянка", по време на нейната онлайн премиера, състояла се по покана на сп. "Филологически форум".

Предлагаме ви да чуете част от това увлекателно пътуване в и чрез книгата, през гласа и погледа на нейния автор:


Александър Христов е докторант по българска литература след Освобождението във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Завършил е "Българска филология" и "Литература и култура" (магистърска програма) в същия университет. Отличен е от Националния конкурс за поезия "Веселин Ханчев" (2014). Печели първа награда за поезия (2018), втора награда за критика (2017) и поощрение за белетристика (2016) от Националния литературен конкурс "Боян Пенев". Носител е на наградата на Академическия съвет при ВТУ (2015) и на стипендията на Ректора (2017). Участва в научни конференции и сборници. Има публикации в "Кръстопът", "Литературен вестник" и др. Член е на литературно-дискусионен клуб "Емилиян Станев". Негови стихотворения са включени в първия том на антологията за съвременна българска поезия "Зоната" (2017) и в сб. "Протуберанси" (2017). Автор е на книгата с поезия "Крайпътна обител" (2017), за която е удостоен със съпътстваща награда от Националния конкурс за поезия "Христо Фотев" (2018). Втората му книга – "До първата сянка" – бе публикувана тази пролет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17