Състезание по лека атлетика под надслов “Достойни за името на Апостола”, в памет на Васил Левски, се проведе в Спортен комплекс “Пирин” (Интерната) в Благоевград. Събитието бе посветено на 184-та годишнина от рождението на Апостола на свободата и бе организирано от Община Благоевград и Лекоатлетически клуб “Джордан”.
В спортната инициатива се включиха над 50 ученици от 1 до 12 клас, от различни училища в Благоевград.
“Състезанието се организира не за първи път, като целта е да отдадем почит към един от най-великите българи, чието дело ни мотивира всеки ден, а духът му ни съпътства през цялото време. Ние сме щастливото поколение, което продължава идеалите на най-великия българин. Пък, спортът ни е свързан точно с „лъвския скок“, част от спортистите са амбицирани от духа на Васил Левски. Така продължаваме неговото дело и участваме в състезание и по дълъг скок, който всъщност е „лъвски скок“. За нас е радост и привилегия, че на тази дата, по повод 184 – тата годишнина от рождението на този велик българин, неговият дух ни съпътства във всички наши дела, мотивира ни, дава ни сили. Вижте, колко много деца са съпричастни с тази идея, трябва да продължаваме да надграждаме тази инициатива, за която благодарим на Община Благоевград за съдействието“ – коментира за Радио Благоевград Йордан Янев, ръководител на Лекоатлетически клуб “Джордан” – Благоевград.
Според него, важно е децата да бъдат мотивирани да спортуват, не само когато има подобни инициативи. Така се формират добродетелите, които са най-важни за човека – смелост, всеотдайност, обич към спорта и Родината, добродетелност.
Облечени с фланелки с лика на Васил Левски, малките спортисти споделиха, че се включват в състезанието с удоволствие и с преклонение към Апостола на свободата.
„Участвам в състезанието, за да отдам почит към смелостта на Васил Левски и към „лъвския скок“, който той е скочил. Ще се опитам и аз да дам добро постижение“ – коментира третокласничка от Благоевград.
„Аз дойдох, за да покажа обичта и преклонението си към Васил Левски, който е отдал живота си за освобождението на България“ –сподели друга участничка в състезанието.
„Аз тренирам лека атлетика и реших по този начин да уважа живота и делото на Васил Левски. Няма идея колко дълго ще скоча, важна е идеята“ – допълни една от младите спортистки.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..