За слушателите на Радио Благоевград той разказа откъде произлиза името на селото. Турците са ходили на лов по тези местности, но се прибирали с празни ръце. И като се върнели ги питали: „Защо няма лов?“ и те отговаряли : „Лов бош“ – няма лов, значи празен лов. И така произлязло по легендите на възрастните хора името на селото. То се е намирало на 2-3 километра от сегашното му място. През 1850 г. започва строежът на черквата, завършена е шест години по-късно. В село Лобош е имало килийно училище, в което са учили от цяло радомирско. В момента има запазени експонати в килийното училище, превърнато в малък музей.
Водещ: Какво има в музея?
Георги Шияков: Килийното училище съществува като реставрирана сграда. Има легенди, че Васил Левски е идвал в селото, че е създал комитет, където се правили оръжия.
Водещ: Някакви предмети пазят ли се?
Георги Шияков: Има една наковалня, железа, където се е правело оръжие. Когато Васил Левски е създал комитета, е трябвало да се върне след известно време, но през това време бил заловен и не се осъществила връзката. Имаме паметник на Левски на площада и пазим старинни предмети в музейчето.
Водещ: Отваряте ли го или само в определени случаи?
Георги Шияков: По принцип се отваря два дни, там е и библиотеката на селото. През летния сезон има повече посещаемост от учениците. Има читалищен секретар, който отговаря за музея и за читалището. Поддържаме го добре, черквата също.
Водещ: Разказахте историята на селото. Днес как изглежда село Лобош? На мен ми се видя много китно, красиво, чисто, подредено.
Георги Шияков: Селото ни е много хубаво, както казахте - китно, подредено. Махалите изчезнаха с течение на времето и сега няма съществуващи. Състои се от 180 постоянни жители, предимно по-възрастни, с настоящ адрес са около 60 човека. Язовир „Пчелина“ е близо до нашето село и е много посещаем. Много се търсят сгради от граждани, да посещават селото и да си живеят тук през свободното време.
Водещ: Търсят, казвате, да си купят къщи. Как вървят цените тук? Има ли свободни къщи?
Георги Шияков: Почти няма. Когато някой евентуално почине и са повече наследници, или я препишат на някой от тях, или я продадат. Трудно се намира в нашето село, защото търсенето е много голямо.
Водещ: Скъпи ли са къщите тук?
Георги Шияков: Не са много евтини. Празното дворно място, без постройки, е 10 лв. на квадратен метър в регулация. Къщите, зависи дали са старинни или по-новички, са около 50 хил. лв. Цените вървят добре. В нашия район нямаме проблем с водата, имаме си постоянно вода. Другите села си имат режими, нашето село е с тази даденост. Има сондажи, кладенци, резерви, ние нямаме проблеми с водата. Инфраструктурата е добра, улиците се поддържат. Има водопровод, канализация няма, защото инфраструктурата на селото е с наклон и сме на септични ями. Но това не спира хората. Има почистваща техника. Има работници от общината. Редовно почистваме, коси се, цялото село се поддържа. Има жена, която поддържа „Хлебната къща“, постоянно се чисти, бърше, понеже има посещаемост. Идват деца от училища, месят хляб. Жената меси, показва им как се е правил хляба, пещта е на дърва, как се е хранело селото през старото време и как всичко се е запазило. Палят огън, месят с всички пособия.
Водещ: Виждам едни много стари, дебели книги. Имам усещането, че ако разлистите една такава книга, хартията ще се разпадне. Какво е това?
Георги Шияков: Това са семейни регистри, регистрирани през 1935 г. за имотното състояние на жителите на Лобош. Има и семеен регистър за имотите, за семейните – кой колко деца е имал, кой къде се е оженил. Запазени са колкото може, ползваме ги все още.
Водещ: Богати хора ли са били жителите на Лобош?
Георги Шияков: Не, средни хора, не е имало богаташи. Някои са отишли в чужбина, някои са останали в селото. Нямаме такива богаташи.
Водещ: Казвате, че повече възрастни хора живеят тук, но по-младите с какво се занимават?
Георги Шияков: По принцип работят в община Ковачевци. Има социален дом, в който работят няколко жени. Има една строителна фирма от село Лобош. Около 30 младежи работят като строително-монтажни специалисти, предимно млади момчета. Иначе работят и по градовете. В Лобош се намира детската градина на цялата община Ковачевци. В момента тя се ремонтира по проект. Децата я посещават безплатно по решение на кмета и на общинския съвет. Има ученическо автобусче, което ги извозва от другите села. В детската градина има около 20 деца, но в момента тече ремонт и няма никой. Има млади госпожици учителки, готвачи, чистачи. Хубаво е селцето, поддържаме го.
Водещ: Колко години сте кмет на Лобош?
Георги Шияков: Седми-осми мандат, 23-24 години. Харесват ме хората и аз свикнах с тях, слушам ги. То селски кмет е повече да си в услуга на народа, иначе на бюрото не става. Повече възрастни има - кой иска лекарства, кой някакви строителни материали, ако имат проблеми вкъщи – слушаме се взаимно.
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..
Благотворителен концерт, под надслов "Да помогнем на Вили", ще се проведе на 14 ноември в Благоевград. Неговата цел е да бъдат събрани средства в помощ на една българска майка - Величка Маринкова, която е диагностицирана с онкологично заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в Република Турция. Концертът е с начален час 18.30 ч. в зала..
В политическото предаване “Събития и личности”, проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в България (АУБГ) и експерт по международни отношения, коментира завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, след историческата му победа на президентските избори. Според професор Филипс, победата на Тръмп ще доведе до голяма..
Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..
В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..