По нова технология, използвана за първи път в България, се изгражда подучастъкът преди тунел „Железница“ на АМ „Струма“. Проектът включва изграждането на две мостови съоръжения и обслужващ път при северния портал на тунел „Железница“. Заради безопасността на хората се работи само в светлата част на деня. Строителството на мостовите съоръжения се извършва на сегменти. „В началото за един сегмент бяха необходими близо 40 дни, но постепенно сроковете бяха скъсани и в момента всеки сегмент отнема не повече от 10 дни. Това се дължи както на придобият опит, така и на професионалните умения на строителите. С всеки готов сегмент дължината и теглото на избутваното съоръжение нарастват, разказва инж. Борислав Стрински – ръководител на екипа на изпълнителя на Обособена позиция 1 на тунел „Железница“ на АМ „Струма“.
„В България потактовото избутване на стоманобетонната конструкция на мост се изпълнява по този начин за първи път. Технологията е създадена от немски инженери и е прилагана пилотно в Южна Америка преди в края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век. Методът се използва в Германия, Франция, Норвегия, Полша и Турция. Характерно за тази технология е, че връхната конструкция на съоръжението се изгражда на сегменти зад единия от устоите на моста, като всеки сегмент е конструктивно свързан с предходния. Готовият сегмент се избутва, за да се направи следващият на неговото място. Връхната конструкция на двата моста се състои от по 21 сегмента всяка“, обяснява инж. Стрински.
На терен работят 50 работници, като постепенно с времето новата технология беше усвоена успешно и се работи в съкратени срокове. Според инж. Стрински до средата на месец август 2021 година ще бъдат напълно готови двете мостови съоръжения, а до края на годината, в съответствие с поставените срокове, и прилежащите пътни части от двете страни на съоръженията.
Интервю на Димитър Джаджаров с инж. Борислав Стрински – ръководител на екипа на изпълнителя на Обособена позиция 1 на тунел „Железница“ на АМ „Струма“:
ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“
Интернет сайт https://www.eufunds.bg/bg/optti
YouTube https://www.youtube.com/channel/UCreJjfFNa29mi1KMP3pRdUw/featured
Facebook https://www.facebook.com/Програма-Транспорт-397346481051386
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..