Общините в България внимателно следят икономическите отражения, които нанесе COVID-19 върху регионалната икономика и върху хората. Местните власти се опитват да балансират между здравните мерки и запазването на бизнеса.
Редица български общини обръщат внимание и на опазването на околната среда чрез реализацията на зелени проекти. В някои градове се осъществяват проекти, които са в крак със зелените политики за опазване на околната среда.
В средата на този месец Община Благоевград беше одобрена за финансиране по проект „Прилагане на мерки за успешна адаптация към климатичните промени“. „Той е свързан с опазването на околната среда и ще доведе до намаляване на парниковите газове, както и до още редица мерки за по-чист и по-зелен град“, каза Диана Стефанова – директор на дирекция "Екология и чиста среда".
Диана Стефанова уточни, че целта на този проект е да се подобри капацитетът на четирите общини – Благоевград, Симитли, Кочериново и Бобошево, за прилагане на иновативни мерки и технологии в сектора на отпадъците и енергетиката, както и адаптиране на стратегическите планове и програми за преодоляване на неблагоприятните последици от изменението на климата.
Сред по-специфичните цели са и създаване на условия за намаляване на образуването на биоразградими отпадъци от домакинствата, повишаване на енергийната ефективност на общински сгради чрез използване на възобновяеми енергийни източници, прилагане на мерки за намаляване и ограничаване на емисиите от парникови газове на местно ниво. Важна стъпка напред е въвеждането на изцяло нов подход в управлението на бази данни, необходими при планиране и прилагане на мерки за намаляване на фините прахови частици в градска среда.
Ще бъдат разработени и приложени 5 пилотни и иновативни мерки за смекчаване и адаптация към измененията на климата. Първата мярка е инсталиране на соларни системи за топла вода в 10 детски градини и ясли на територията на община Благоевград – 7 в Благоевград и 3 в селата Церово, Покровник и Зелен дол. Втората е създаване на електронна база данни на зелената система на града с възможност за актуализиране в реално време и публичен достъп – регистър на зелените площи и дълготрайната растителност, регистър на уличната растителност и регистър на използваните горива. Третата мярка е свързана с инсталиране на соларни системи за топла вода в 8 детски градини и 3 социални заведения в община Симитли. Четвъртата мярка е пилотно въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в 600 домакинства на територията на община Кочериново. Последната мярка е пилотно въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в 600 домакинства на територията на община Бобошево.
Според директора на дирекция "Екология и чиста среда" в Община Благоевград, този проект е от изключително значение, но това е само една от възможностите за решаването на екологичните проблеми в общината. Диана Стефанова уточни, че Община Благоевград в момента работи и по други проекти, свързани с реализирането на целта Благоевград да бъде зелен и чист град.
Можете и да чуете обзора на Боряна Кърпачева по темата:Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..