„Еразъм +“ е програма на Европейския съюз за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа.
За периода от 2021 г. до 2027 г. неин фокус ще бъдат социалното приобщаване, екологичния и цифровия преход, както и насърчаване на младите хора да участват в демократичния живот на съюза.
„Самият факт, че бюджетът на „Еразъм+“ за 2021 – 2027 г. е почти два пъти по-голям от бюджета за предходния период, показва колко важна е тази програма, какво голямо значение се отдава на образованието и ученето през целия живот, както и на младежите в Европа.“, обяснява Елена Михова, експерт от Областен информационен център – Благоевград. Според нея в новия период програмата е още по-достъпна, приобщаваща, дигитална и отговорна към заобикалящата среда и Европейската зелена сделка, дигитализацията, Европейското образователно пространство и възстановяването на Европа.
Сред новите целите на „Еразъм+“ са предоставяне на разширени перспективи за хора с по-малко възможности, включително хора в неравностойно социално-икономическо положение, хора с увреждания, както и живеещите в селски и по-отдалечени райони.
Пандемията подчерта необходимостта от ускоряване на цифровия преход в образователните системи. „Еразъм+“ ще подкрепи развитието на цифрови умения в съответствие с плана за действие за цифрово образование.
В съответствие с европейската Зелена сделка, програмата ще инвестира в проекти, насърчаващи осведомеността по проблемите на околната среда и ще улесни обмена, свързан със смекчаване на климатичната криза.
За младите хора DiscoverEU става неразделна част от „Еразъм+“ и дава възможност на 18-годишните да получат карта за железопътен транспорт, за да пътуват из Европа, да се учат от други култури и да споделят опит с други европейци.
Програма „Еразъм+“ предлага възможности за висшето образование, професионално развитие и обучение, училищно образование, образование за възрастни, младежта и спорта.
От възможностите на програмата се възползва и Станислав Грозданов, който в момента е координатор на „Еразъм+“ в ЮЗУ "Неофит Рилски" – Благоевград.
„През 2011 година бях студент в град Люблин – Полша, в рамките на един семестър изучавах английска филология. Този период изключително много ми помогна за моето личностно и кариерно развитие.“, казва Станислав Грозданов и съветва младите хора да бъдат активни и да се възползват от широките възможности на „Еразъм+“.
Програма „Еразъм+“ е достъпна за всички млади хора, не само за тези, които в момента учат във висше или професионално училище. С помощта на „Еразъм+“ можете да работите като доброволец в Европа или извън нея, или да участвате в младежки обмен в чужбина.
Тези възможности се предоставят на всички – студенти, служители, стажанти, преподаватели, доброволци и др.
От старта на първоначалната програма „Еразъм“ през 1987 г. досега в обмен са участвали милиони, а „Еразъм+“ се е превърнала в нещо много повече от програма за мобилност.
Чуйте обзора на Зоя Караджова:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..