Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече не се продава грозде за вино на Кооперативния пазар в Благоевград

За първи път от над 20 години насам, на Кооперативния пазар в Благоевград,вече не се продава грозде за вино. Забраната влезе в сила в средата на месец август, след като управитлят на общинската фирма „Пазари“ ЕООД Юрий Воев, отказа на търговците договори, въпреки постигнатата преди това принципна договореност, как да се осъществява търговията в условията на пандемия. Забраната предизвика недоволството на търговците, които към този момент продават грозде на обособено за целта място при Покровнишко шосе край Благоевград, както и в района на ЗИИУ в Благоевград.

„Причината е, че наемателите на пазара, търговците, които реализират и собствена продукция от грозде, не само продаваха, но и извършваха преработка на място с машини, които не бяха разрешени от моя страна. Впоследствие, те направиха един търговски трик, взимаха уж за автомобилите си паркоместа от синята зона, където слагаха тези машини. Имаха много забележки от моя страна, тъй като нямаме такова разрешение нито от ОДБХ – Благоевград, нито от Общинския съвет и се стигна до проблеми и с живущите наблизо. Тази сага продължи две – три  години“ – обясни за Радио Благоевград Юрий Воев, управител на Общинска фирма „Пазари“ ЕООД - Благоевград.

Той съобщи още, че е имало разрешение от кмета Илко Стоянов, както и съгласие на живеещите наблизо граждани, за продажба на грозде на Кооперативния пазар, но без преработка с машини. Това предложение не е било прието от търговците, които за отишли за съдействие в ОДБХ  - Благоевград. След направена проверка на място от инспекторите, управителят на Кооперативния пазар е получил писмо от Агенцията, че ако бъде нарушена търговската дейност и бъде допусната и преработката на грозде, ще бъде наложена санкция.

„А, пък и бяхме в началото на четвъртата ковид вълна и решихме, че тази година трябва да бъде нулева за продажба на грозде за преработка на открития пазар. Направихме заграждения, както изисква заповедта на здравния министър с вход и изход, тъй като това също е важно“ – коментира още Юрий Воев.

Чуйте подробностите от интервюто на Биляна Славчева с Юрий Воев:

Той съобщи още, че така нареченият „животински пазар“ край Благоевград, вече е собственост на Общината и ако, теренът премине към Общинска фирма „Пазари“ ЕООД, догодина може да се организира още едно място за търговия с грозде за вино.

Разговаряхме и с търговци, които вече продават и предлагат преработка на гроздето на обособеното тържище край Покровнишко шосе. Част от тях споделиха, че новото място е подходящо за такъв тип търговия, дори е доста по-удобно от предишното.

„По-удобно е, да. По-широко е, има всички условия, на другия пазар беше пълна лудница, особено сряда и събота. Има и клиенти. На когото му се пие, идва и си купува, това е“ – коментира един от търговците. По думите му, назрялото недоволство преди месец е било заради това, че търговците не са били предупредени навреме за забраната.

„Няма значение, къде се намира пазарът на грозде, който иска ще го намери“ – коментира друг търговец, който продава за първи път тази година. Според негов колега, не всички купувачи са наясно с новото място за продажба на грозде за вино, но условията там са доста по-добри.

Подробностите можете да чуете в анкетата на Иван Лазов:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00