Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Възможност за надграждане на образованието с европейската образователна програма „Еразъм+“

Снимка: ec.europa.eu

Възможност за сътрудничество и мобилност във висшето образование, професионално образование и обучение, образованието за възрастни и училищното образование. Това са част от приоритетите и дейностите на европейската програма „Еразъм +“. Бюджетът на програмата за новия програмен период е 26.2 милиарда евро. Допълнен е с 2,2 милиарда евро от инструменти на ЕС за външно сътрудничество. Със 70% от бюджета ще бъдат подкрепени възможностите за мобилност за всички в рамките на перспективата за учене през целия живот. Програмата продължава да се развива прогресивно съобщи Иванка Михайлова- главен експерт в Център за развитие на човешките ресурси.

“Програмата „Еразъм+“ е най-голямата европейска образователна програма на Европейската комисия. Не случайно започва от 1987 година и се развива прогресивно в сравнение с останалите оперативни програми. Програмата предоставя възможност на студенти да се включат в обучения в чужди учебни заведения, равнопоставени на Югозападния университет в Благоевград. В зависимост на спогодбите които има университета и проектите които управлява има различни възможности за студентите. Обучението е на разменни начала. Дава се стипендия с която студентите могат да надградят своите знания, умения и компетенции в друга страна“, посочи Иванка Михайлова.

Мобилността на учащите се и на персонала е водеща дейност на „Еразъм +“. По време на програмата се очаква около 10 милиона души, включително студенти , учащи се, преподаватели, учители и обучители във всички сектори, да участват в дейности за мобилност в чужбина. Благодарение на този опит участниците придобиват самоувереност и социални и професионални умения, междуличностни отношения с хора от други държави.

Десетокласничката от благоевградската Математическа гимназия Мила Зашева вижда добра възможност за своето обучение чрез програмата „Еразъм+“.

„Насочила съм се към медицината. Интересно ще бъде да отида в друга държава и да обменя знания и опит“, посочи ученичката Мила Зашева.

 „Еразъм+“ ще увеличи подкрепата за проекти, които насърчават сътрудничеството и обмена на практики, като дават възможност на участниците да използват по-добре новите технологии, да разработват иновативни методи на преподаване, обучение и учене, и да насърчават неформалното учене.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България е навсякъде, когато си учител с мисия

България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист,  който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..

публикувано на 04.12.24 в 15:00

Домашни решения с отпадъчната пластмаса

В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..

публикувано на 04.12.24 в 14:41

Езиков приятел за деца мигранти

Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..

публикувано на 04.12.24 в 14:22

"Ела си у дома": Платформа вдъхновява българите в чужбина да се завърнат

Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец.  Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..

публикувано на 04.12.24 в 10:45

Калоян Ханджийски: Пътят към добросъседство между България и Северна Македония минава през диалог

„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..

публикувано на 04.12.24 в 10:08

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20