Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български паметници в Скопие са в недобро състояние

„Република Северна Македония е член на Международната конвенция за военните паметници и отделя бюджет, с който да ги поддържа. Държавата добре поддържа всички военни паметници, освен българските“ – категоричен е Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“. 

Според  Виктор Стоянов, общото състояние на българските паметници и паметни знаци в Северна Македония е задоволително, но има някои паметници, които не се поддържат, защото те не са пряко български, като паметникът на Гоце Делчев в град Скопие.

„Гоце Делчев има два паметника в Скопие. Този, който не е поддържан и е в много лошо състояние, дори няма табела кой е човекът на паметника. Този паметник е направен с български дарения, тоест, той е свързан с България и затова умишлено властите в Скопие не го поддържат. Това е пряка отговорност на кмета на Скопие“ – уточни още Виктор Стоянов.

Виктор Стоянов съобщи, че е започнало разрушаването и на друга българска инвестиция – бутафорния кораб - ресторант на бреговете на Вардар, в центъра на Скопие. Разрушава се и още един паметник на културата в македонската столица, който е пряко свързан с България – това е старата спортна зала, която е също дарение на България за Скопие след голямото земетресение. 

„Голямата цел на Скопие е да не остане нищо българско. Поради тази причина, ще се съберем младежи и ще почистим паметника на Гоце Делчев в Скопие, който е в окаяно състояние – целия е издраскан с графити, няма и табелка кое е това лице, а това е национален герой на тази държава, който е и в химна на тази държава“ – сподели още председателят на Фондация „Македония“. Той уточни, че другият паметник на Гоце Делчев, който е изграден от македонската държава, е в много добро състояние.

Има и други примери за недоброто състояние на български паметници в Република Северна Македония.

Виктор Стоянов съобщи още, че Фондация „Македония“ подготвя проект за издигане на паметник в цял ръст на българина от Ресен, Андрей Ляпчев. Идеята е той да бъде поставен в центъра на София.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:


Създаване на Асоциация на българите в Република Северна Македония е една от новите инициативи на Фондация „Македония“. Вече има учредена такава в Струга, наречена на "Братя Миладинови". Идеята е във всеки македонски град да има такива български дружества.

„Хората започнаха да преборват страха, така да се каже. Има вятър на промяната, това трябва да продължи. Стъпката е да бъдат създавани нови български дружества от хора, които са активни граждани на своята държава Северна Македония – бизнесмени, лекари, юристи, хора, които са гръбнака на обществото. Имаме огромен брой такива хора, които имат българско самосъзнание, които са готови да излязат от сянката на страха и да покажат ясно на македонското общество, че там има българи и те са значителна част от това общество“ – коментира още Виктор Стоянов.

Той коментира и хода на другите две кампании – „Изпрати българска книга в Македония“ и „Да върнем костите на цар Самуил“. Втората инициатива е спряна засега, поради липсата на редовна правителство в България. А по отношение на втората – над 6 000 души вече са получили български книги, като амбицията е, през следващите 5 години, над 200 000 български семейства в Северна Македония да получат поне по една българска книга.

Подробностите можете да чуете в продължението на разговора с Виктор Стоянов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00