Той е роден в Троян, но корените му са в Македония. Родът на баща му идва от Охрид, а на майка му от Разлог. Кръстен е и на двамата си дядовци. Името му е производно от Стоян, Стойо, Стойчо, Цочо. Един от дедите му по майчина линия е бил в екипа на Захари Зограф. Фамилното име на майка му е Иконописова. Фамилията на баща му през 40-те години на миналия век е била с типичното окончание за това време – Бояджийски. Връщайки се назад в корените си, проф. Бояджиев изпитва жал за взаимното неразбиране между България и Северна Македония, защото според него няма какво да делим с нашите най-близки съседи и намира вина и в двете страни за напрежението помежду ни.
„Убежище” се нарича изложбата с фотографии, открита по повод 70-ата годишнина на проф. Бояджиев в столичната галерия КО-ОП, която може да бъде видяна до 12 октомври. Откриването бе съпътствано и с представяне на книгата „Разговори за фотографското изкуство”, която проф. Бояджиев пише заедно с Николай Трейман. Това са разменени мисли между двамата по различни теми за фотографията в интернет по време на пандемията. Впоследствие проф.Цочо Бояджиев разбира, че те са си говорили неща, които могат да бъдат интересни и за читателите, затова издават тази книга. Девизът на фотошколата „Паралакс”, която се ръководи от Николай Трейман е ”Научи се, за да видиш!”. Смятат, че фотографът трябва да има познания в различни сфери на изкуството и културата, за да се тренира не само окото, но и душата му за разпознаване на това удивително нещо, което търси в света – да открива възхитителното във всекидневното. Проф. Бояджиев предпочита черно-бялата фотография, която е по-лаконична, с нея могат да се постигнат истински произведения на изкуството, а не просто копие на действителността, и не на последно място – тя борави със самата светлина. В деня на разговора ни излезе от печат последната му стихосбирка „Епистолариум”, в която е намерил поетичен отговор на реплики от писма, получавани в неговата младост, на които тогава не е обърнал внимание.
На 70 години убежищата за проф. Цочо Бояджиев са семейството, книгите и музиката. Съпругата му е професор по социология, има дъщеря – лекар, син – юрист, две внучки и внук. Предпочита класическия инструментален барок и португалското фадо. Харесва му светлата меланхолия, която излъчва тази музика. Тя е тъжна, но и нежна, чувствена, носталгична, извираща от душата. Философията за него е усилието да разбере загадката на този свят. Тъгите му са запазено пространство за поезията, чрез която изразява своите меланхолии, а фотографията е езикът, на който се възхищава от заобикалящия го удивителен свят. Често казва на курсистите си, че фотографът трябва да коленичи пред обекта на своето внимание. Може би затова Еми Барух нарича изложбата „Убежище” „обяснение в любов към човека” от страна на проф. Бояджиев.
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..