„Книгата „Хроники на доброто“ помага на обществото да види и да разбере гражданските организации. Това е важно, защото доверието в гражданските организации в България продължава да бъде ниско, сочи изследване на „Алфа рисърч“ от миналата година. Ние сме и на едно от последните места в Европа по брой доброволци“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Георги Генчев от неправителствената организация „Програмен и аналитичен център за европейско право“ и ръководител на екипа на Информационния портал за неправителствените организации в България. В продължение на близо две години на НПО Портала бяха публикувани 102 разказа за 102 граждански организации. В книгата са представени 30 от тях. Автори на историите са шестимата регионални кореспонденти на НПО ПОРТАЛА – Диана Желязкова, Елена Тилова, Паулина Гегова, Петя Генова, Росинка Проданова и Цвета Ненова. Търсено е максимално разнообразие на населените места и сферите, разказани са много човешки съдби, споделен е интересен опит, постижения и провали, открити собствени формули за успех. Петте разказа в книгата за организации от Югозапада са за: Международни инициативи за сътрудничество - град Разлог, Съюза на българските спасители - град Сандански, Фондация „Сийдър“, която работи на територията на община Кюстендил, „Ветеринари в действие“ в с. Баничан и Националната мрежа на здравните медиатори с примери от региона. „Удовлетворена съм от това професионално предизвикателство. Смислено занимание е да откривам и разказвам за доброто в различните му проявления, да срещам хора, които имат ясна кауза, които показват, че у нас българите могат да работят и организирано, и целенасочено, и в партньорство, независимо от разделението в обществото“, сподели Росинка Проданова пред Бойка Браткова. Според проучването, което НПО ПОРТАЛА направи за степента на удовлетвореност на гражданските организации от работата с кореспондентите, близо 77 % от тях са разбрали по-добре кое от дейността на организацията е интересно за хората извън организацията. За 68 % от анкетираните работата с кореспондентите е била повод за равносметка за дейността на организацията и резултатите от нея. 39 % се чувстват по-подготвени за бъдещи срещи и интервюта с журналисти. Отзвукът от материалите е бил най-силен сред екипа на организацията (73%), сред хората, с които работи организацията (73%), колеги от други НПО (46%). Интерес от журналисти от други медии вследствие на публикациите са посочили 43% от анкетираните.
Премиерата на книгата „Хроники на доброто“ се състоя в град Пловдив по време на заключителното събитие по проекта „За гражданите и техните организации“ с финансова подкрепа на Фонд „Активни граждани България“ . Книгата е налична и в електронен формат:
https://www.ngobg.info/uf/documents/2478594927/hroniki-na-dobroto.pdf.
На сайта на НПО - ПОРТАЛА (https://www.ngobg.info) могат да се прочетат всички разкази на всеки един от шестимата кореспонденти.
„Щастлив съм, че имаме финансиране за още две години, ние ще продължим да представяме организации и ще търсим начини да им помагаме“, споделя с удовлетворение Георги Генчев.
Цялото интервю с Георги Генчев и Росинка Проданова – чуйте в звуковия файл:
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..