Европейският парламент прие резолюцията относно пътната безопасност на ЕС. В нея се посочва, че над 22 хиляди души умират по пътищата на ЕС всяка година, а около 120 000 са сериозно ранени.
Според последните отчетени данни най-безопасните пътища остават тези на Швеция. В Румъния се отчита най-високатасмъртност за 2020 г. Смъртността за България възлиза на 67 случая на милионжители през 2020 г., а средната смъртност за ЕС е 42 случая на милион жители.
Докладчикът на Европейския парламент Елена Кундура заяви, че положението е извънредно и че Европарламентът призовава за незабавни действия и постигане на добри резултати, така че до 2030 година смъртните случаи да бъдат намалени наполовина. „Отсега нататък трябва да прилагаме нов цялостен подход. Това е така нареченият подход на безопасната система. В основата на този подход трябва да се избягват максимално тежките наранявания и смъртните случаи. Винаги са възможни човешки грешки, но трябва да се разработят безопасни превозни средства, както и безопасна пътна инфраструктура. Необходима е също така и силна система на здравеопазване, за да се постигне тази цел“, подчертава докладчикът.
В него са изложени основните фактори, допринасящи за тежки наранявания и смъртни случаи по пътищата, предлагат се мерки на европейско и национално ниво. Подчертано е, че са необходими и средства на европейско и национално равнище като за целта трябва да се използват всички налични финансови инструменти като Фонда за устойчивост и възстановяване.
„Скоростта убива! Дори в градове, където има много пешеходци и велосипедисти, максималната горна граница за скоростта продължава да е 50 км. Има драстична разлика между градовете, които предвидиха ограничение за скоростта от 30 км, и онези, които не са предвидили такова ограничение“, заяви Кундура и призова от името на евродепутатите Европейската комисия да въведе ограничението от 30 км в час за всички градове в Европа. Тя изтъкна, че трябва да има нулева търпимост към шофирането в нетрезво състояние или под въздействието на наркотици.
Европейският парламент изтъкна необходимостта от нов европейски орган за пътна безопасност, както и да се въведе европейска година на пътната безопасност, с цел информиране на гражданите за визията „Нулева смъртност“.
Комисар Хелена Дали увери, че Европейската комисия приветства този важен доклад, посветен на пътната безопасност. Тя изтъкна, че смъртността по пътищата е спаднала до безпрецедентните 17 процента през 2020 година, но това до голяма степен се дължи на пандемията от COVID-19.
Хелена Дали припомни, че стратегията „Нулева смъртност“ е съвместна отговорност – от местните, регионални и национални власти до полицията и службите за пътна безопасност, от производителите на автомобили до продавачите на използвани автомобили.
Комисар Дали изтъкна, че Еврокомисията е създала Харта за пътната безопасност – огромна мрежа от над 3 хиляди неправителствени организации и отделни лица, пряко свързани с пътната безопасност.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..