Във фокуса на вниманието ни е едно от най-привлекателните столични пространства за съвременно изкуство – галерия „Аросита”, която става на 30 години. Една история на надеждите и високия вкус след падането на режима и на дистанция от старата организирана система на художествения живот, която върви паралелно, но и съвършено независимо от амплитудите на това интересно, сложно, противоречиво време от най-новата ни история. Тя на практика е и от най-дълго съществуващите галерии в София. Основана е през 1991 г. от Екатерина и Колю Гецови, като в немалка част от активностите си показва произведения на изкуство в стъкло, нещо, което е напълно оправдано, защото Катя Гецова е сред изявените имена в сферата на художественото стъкло. Идеите ѝ естествено прерастват в първия и единствен в България Международен фестивал на стъклото, чиято цел е не само да представя актуалните тенденции в развитието на художественото стъкло, но и образователна. Организираните лекции, уъркшопи и семинари са полезни и обогатяващи за ученици и студенти, специализиращи различни изобразителни изкуства, и разширяват творческия им поглед и познания.
От 2007 година до днес галерист в „Аросита” е Росица Гецова. Освен, че затвърждава вече наложеното име на галерията, тя превръща „Аросита“ във водеща институция за съвременно изкуство у нас, като не само представя нетрадиционните форми, но и открива, поощрява и подпомага млади и малко познати автори.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с нея в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“.
Росица Гецова е родена през 1969 г. в София. Завършила е Национална Художествена Академия, специалност „Плакат”. Работи в областа на визуалните изкуства – живопис, графика, стенопис, скулптура, фотография и графичен дизайн. Тя е с доказано присъствие на българската художествена сцена и е представителен автор за съвременното изкуство у нас. Има осъществени от 1998 г. до днес редица самостоятелни изложби, а също и участия в международни проекти и фестивали. През 2014 г. получава наградата Железен орден за принос в съвременното изкуство.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..