Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще плаща данък пластмаса за десетки милиони евро

3
Снимка: Росинка Проданова

Националната вноска въз основа на количеството нерециклирани отпадъци от пластмасови опаковки е нов собствен ресурс на ЕС. Това е така нареченият данък върху пластмасата, който страните-членки внасят в европейския бюджет. Което за България означава  десетки милиони евро годишно данък пластмаса, заради ниския дял на разделното събиране и рециклиране на пластмасовите отпадъци. Но и до този момент страната ни е сред тези в Европа, които отделят най-голям процент от БВП за справяне с отпадъците – 0.62% от БВП на година за периода 2015-2019 г. Това е един от най-високите проценти, отделян за отпадъци сред държавите в ЕС и е близо два пъти по-висок от разходите на Балтийските републики и Румъния. Данните сочат, че България има по-високи разходи за управление на отпадъците в сравнение със страните в региона.

Факт е, че редица екологични организации у нас упорито и настойчиво поставят този въпрос пред властта и обществото, събират аргументи, проучват опита на страните с действащи депозитни системи, които значително спестяват пари на данъкоплатците. Част от тези усилия и системна работа бе организираното от сдружение „За Земята“ посещение в Литва на група журналисти, еколози, научни работници от БАН. „Още от първите срещи с местните хора разбрахме, че след въвеждане на депозитната система им е чиста гората, планината, много бързо са изчезнали пластмасовите бутилки от реките и от поляните“, сподели за Радио Благоевград  Елеонора Йосифова от „За Земята“. Картината допълва колежката и Данита Заричинова: „На мен ми направи впечатление как бизнесът, държавата и хората работят заедно, еднакво са мотивирани, което е ключът като една успешна система“. За въвеждането на депозитната система са необходими най-напред и преди всичко умни политици, политическа воля, обществен дебат и диалог, за да бъде разбрана и приета депозитната система. В момента в България се рециклират едва 22% от пластмасовите опаковки. Според европейските правила до 2027 година трябва да събираме разделено 77% от пластмасовите бутилки, а до 2029 година да надхвърлим 90%. Литовците са го направили 10 години по-рано. А ние, ще ги стигнем ли – как и кога?

Цялото интервю с Елеонора Йосифова и Данита Заричинова можете да чуете в звуковия файл.

Очаквайте още информация за депозитната система в Литва на 12 декември 2021 година (неделя) от 8:15 часа, отново в рубриката „Премини на зелено“ по Радио Благоевград.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46