Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето пчелари няма да получат подпомагане, заради сушата

Снимка: Pixabay

Около 6 300 пчелари ще бъдат подпомогнати с около 5 милиона лева по COVID мярката, осигурена от Европейската комисия и държавата. Субсидията за пчелар е 7 лева за едно пчелно семейство, но при условие, че е регистриран като земеделски производител. Срокът за подаване на заявленията бе от 8 до 28 ноември, като помощта се очаква да се получи до 10 декември, тази година.

„От 3 до 10 декември пък е срокът за подпомагане на пчеларите, които са претърпели загуби по пчелните семейства, заради сушата през 2020г. Помощта по тази мярка е около 3 милиона лева и тя ще бъде разпределена за пчеларите в 28-те области на страната. За пчелно семейство подпомагането е в размер на 60 лева, но изискванията са по-трудно осъществими. Едно от изискванията е да има есенен профилактичен преглед за 2020г. За COVID подпомагането се изискваше да има само пролетен профилактичен преглед за 2021г. Но, за това подпомагане, заради сушата, трябва да има както есенен профилактичен преглед за 2020г., така и пролетен за 2021г. След това, трябва да се подаде декларация по образец, че имат загуби и то от здрави пчелни  семейства, а не от болни. Задължително трябва да е упоменато, че загубите са заради сушата, иначе подпомагане няма да има“ – обясни за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз. Според него, подпомагането не е достатъчно, за да покрие щетите на стопаните, но все пак е някаква помощ.

За съжаление, само малка част от пчеларите отговарят на всички изисквания, за да получат подпомагането както, заради COVID кризата, така и заради сушата. Една от причините е, че повечето пчелари не са регистрирани като земеделски производители, заради многото разходи, които им струва това.

„Въпреки, че пчелините им са регистрирани като земеделски обекти, те не могат да бъдат подпомагани, защото не са регистрирани като земеделски стопани. Причината е, че те трябва да внасят много повече средства като регистрирани земеделски производители, отколкото помощта, която ще получат. От 13 хиляди пчелари, само около 2-3 хиляди са подпомагани, тоест, много повече не са подпомагани“ – коментира още инж. Михаил Михайлов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:

Ралица Петкова е пчелар от години, но за първи път е решила да се възползва от подпомагането за загиналите пчелни семейства, заради сушата. Оказва се, че именно заради този термин „сушата“, който не е описан в заявлението за подпомагане, тя няма да може да получи средствата.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51