Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Мариана Маринова: Светлината е основното, което ме вълнува винаги

22
Мариана Маринова - "Светлина"

  Във фокуса на вниманието ни е самостоятелната изложба живопис на Мариана Маринова, един от разпознаваемите, обичани автори на българската художествена сцена, която тя е нарекла „Отвъд видимото” и която беше представена на 3 декември в зала „Аполон” на Центъра за себепознание „Орфей” в столицата. В известен смисъл може да се твърди, че тя има характер на „представителна извадка”, макар и да показва малка колекция от творбите на художничката, ненарушаващи дистанцията от конвенционалната жанрова система и разбира се, добавящи още от присъщата й тайнственост и магичност към постоянно движещия се пъзел на нейната творческа природа.

  „Не всеки живописец има такова чувство за тон, за материя, каквото притежава Мариана – каза при откриването изкуствоведът и професор в Националната художествена академия Чавдар Попов. – Нейната живопис, обърнете внимание, се изгражда на базата на цветни „маси”, тонални, а не на контур, на ясна предметна форма, или на фигура, или, да кажем, на някаква строга закономерност в разпределението на пространстванените планове. При нея живописта е една трепатна материя, получаваща се от особеното третиране на мазката, която поема в себе си по един удивителен, даже бих казал магичен начин донякъде, и цвета, и светлината в себе си.”

  Мариана Маринова е родена в Хасково през 1960 г. Завършва през 1985 г. Националната художествена академия, специалност живопис при проф. Иван Кирков. От 1987 г. до днес има 35 самостоятелни изложби. Участвала е също в множество колективни изложби, международни симпозиуми, пленери и резиденции. Член е на Съюза на българските художници от 1989 г. Нейни картини притежават галерии и частни колекции в България, Германия, Франция, Гърция, Швейцария, Белгия, САЩ, Русия, Боливия и др.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37