Интересна и наситена с новини бе днешната, последна за тази година, сесия на Общинския съвет в Благоевград. Към първоначално заложните 36 точки в дневния ред, бяха гласувани още 9 извънредни.
Сериозен дебат предизвикаха две точки от дневния ред на заседанието, които всъщност имаха и известна връзка по между си. Чуха се различни предложение, относно Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Благоевград за 2022 година. Разногласия предизвика предложеното на кмета за увеличение на такса смет за домакинствата от 1.1 промила на 2.9 промила, което част от общинските съветници не одобриха с аргумента, че увеличението е много драстично. Своя позиция по темата изрази и бившият общински съветник Димитър Урдев, според когото, начинът на определяне на промилите е абсурден.
„Няма как, стойността на тази услуга да се определя от данъчната основа на имота“ – коментира Урдев.
От групата на ГЕРБ поискаха намаление на промила за такса смет от 2.9 на 2.2 промила, което не бе прието.
Кметът Илко Стоянов коментира, че това увеличение е наложително, защото благодарение на него ще се осигурят допълнителни средства в бюджетна за социални дейности, например. Според него, това е европейският модел, който ще стимулира гражданите да взимат по-активно участие в сметосъбирането и така, ще им бъде намален данъкът. Илко Стоянов бе категоричен, че увеличението не е драстично и даде конкретен пример.
„В 4-та зона в квартал „Струмско“ например, таксата става от 23 лева на 59 лева годишно. То всичко поскъпва, ние какво да направим? А селата, нали и там падат, ето от 58 на 33 падат таксите, нали искате да се грижим и за селата. Започваме да тестваме модела, но наистина не говорим за някакво драстично повишение, а говорим за увеличение с около 40 лева на година“ – уточни кметът Илко Стоянов.
Общинските съветници гласуваха предложението за увеличение на такса смет по отделните пера. Не бе прието предложението за намаляване ставката за бизнеса, но затова пък бе прието предложението за намаляване на такса смет в селата.
Калоян Ханджийски бе един от общинските съветници, които гласуваха против предложението за драстично увеличение на такса смет за домакинствата.
„Аз съм против всички предложения, защото общинска администрация не можа да ни убеди. На практика, увеличението на такса смет за домакинствата обобщено, е 40 %. В цифри това означава – 5 200 000 лева събираме в номинал на годишна база, с новите промени ще се събират 7 милиона лева и половина. Това е огромен скок, непосилно за населението вдигане на такса смет. Да, трябва да се вдигне, но не толкова драстично. Разумният и аргументиран вариант е да има увеличение, но със стъпки от 5 до 10%“ – коментира Калоян Хаджийски.
Освен това, общинските съветници решиха, засега да не се променят таксите за детските градини и яслите.
Една от извънредните точки, която бе гласувана бе по отношение, изхранването на пациентите в онкоболницата „Св. Мина“, което вече ще се поема от Домашния социален патронаж за сметка на лечебното заведение.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..