Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитат паметта на Мара Бунева в Скопие

Паметник на Мара Бунева
Снимка: Фондация "Македония"

Фондация „Македония“ ще отдаде почит на българската героиня Мара Бунева на датата на нейната героична смърт – 13-ти януари, от 11:00 часа, на кея на река Вардар в Скопие, където се намират двете възпоменателни плочи в нейна памет. 
„Мара Бунева е феномен в човешката и европейската история, защото не са много примерите на жените, които са жертвали така открито себе си за своя народ. Традиционно, всяка година на датата на нейната смърт, българите в Република Северна Македония се обединяват. Имало е години, когато хиляди българи са излизали да почетат паметта ѝ. Заради пандемичната обстановка, тази година ще се съберем по-малък брой хора, до 15 души. Ще почетем паметта ѝ, ще поставим цветя на плочата ѝ, на кея на Вардар и ще отидем в черквата „Свети Димитър“, където сме поръчали панахида за паметта и душата ѝ. Началото на събитието е от 11:00 часа на 13 януари“ – съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той уточни, че преди това ще бъде изразена подкрепа към албанския интелектуалец Ким Мехмети, когото македонската държава съди за това, че е казал, че македонците произлизат от българите. 
В момента двете паметни плочи на Мара Бунева в Скопие са в добро състояние. Едната е българска, а другата е поставена от македонската държава. В миналото, българската паметна плоча бе неведнъж поругавана. Преди година в Благоевград също бе открит паметен знак на Мара Бунева.
Виктор Стоянов коментира и проведения при президента Консултативен съвет за национална сигурност, който е посветен на присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз и отношението към българите в западната ни съседка.
„Аз съм щастлив от това,  което видях като изявление след провеждането на Консултативния съвет, защото това ми показа, че българската нация и държава са обединени по един твърде важен външнополитически въпрос, а именно въпросът с правата на българите в Северна Македония, както и запазване на българското културно – историческо наследство в Северна Македония и промяна прочита на историята от тяхна страна, така че да се спре възпитанието в шовинизъм на децата там“ – коментира още Виктор Стоянов. 
Неговото очакване от евентуалното посещение на българския премиер Кирил Петков в Скопие, са положителна нагласа на разговорите със свежи предложения, свързани с икономиката, както и отстояване на рамковата позиция на България от 2019 година, по отношение присъединяването на Северна Македония в Европейския съюз.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51