Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Който произвежда и реализира на пазара – участва

„Няма задължение за животновъдите да са под селекционен контрол, за да участват в първата от двете мерки за Обвързана подкрепа за овце и кози в новия програмен период! Който произвежда и реализира на пазара – участва“ – така Симеон Караколев,  председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, коментира част от решенията на работната група с участието на експерти и представители на бранша, които обсъдиха част от мерките за животновъдите в Стратегическия план за развитие и Националния план за възстановяване и устойчивост.
По думите му, най-дискутираната тема е била с „таваните“ на плащанията. Не по-малко интересна е била и темата с обхвата на преразпределителното плащане и не на последно място, едната от двете мерки по Схемата за обвързано подпомагане на овце и кози майки в новия програмен период. 
„При нея новото е, че за разлика от досегашната, изискванията и критериите за доказване остават същите, с изключение на това, че няма да се изисква животните да бъдат под селекционен контрол. Философията на Схемата за обвързано производство е, че който произвежда и продава продукция, той би следвало да може да се възползва от тази Схема, без възможността животните му да са специална порода. Така че, всеки един, който произвежда и предлага на пазара своята продукция, може да участва вече по тази Схема“ – обясни още експертът. 
„Таваните“ на подпомагането ще засегнат 230 земеделски производители и в рамките на около 5 години ще акумулират около 90 милиона евро. Средствата ще бъдат прехвърлени от първи на втори стълб, за подпомагане реализацията на инвестиционните мерки. 
„В рамките на следващите дни се очаква да бъде ясна и втората схема за високопродуктивни животни под селекционен контрол. Изискванията за участниците ще бъдат много по-големи, но и ставката за подпомагане също ще бъде по-висока“ – коментира още Симеон Караколев.
Той обясни, че Преходната национална помощ ще се запази за новия програмен период, като допълнителна мярка ще бъде тази, която той вече коментира. Ще има и нова Схема, която ще бъде за високопродуктивни животни, най-вероятно в направленията „мляко“ и „месо“.
До два месеца може би, трябва да ясна и новата Референтна година, която ще одобри България за прилагане на Схемата Преходна национална помощ след 2023г. 
„Най-вероятната дата за новата Референтна година, която се коментира е 2019. Все още няма официална позиция на Министерството, но най-вероятно ще бъде или 2018, каквито  предположения имаше, или 2019“ – уточни още Симеон Караколев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Караколев:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51