„Аз – тази която не вярвам в смъртта,
но вярвам със свойте 16-сет лета,
че всеки от бог по-успешно дори
сам хората прави щастливи, добри,
тъй както те правят го силен и млад.“
Това са стихове от „Моят ад” на Петя Дубарова – стихотворението, което тя пише в предпоследното си лято – на 31 август 1978 г. в Тетевен: рождената дата и място на Нели Димитрова, сценарист на новия български филм „Петя на моята Петя”. Горещо ви препоръчвам да си подарите това извънредно вълнение, което на 21 януари влезе в киносалоните, само за уикенда привлече 7453 зрители и се превърна се в най-гледаният филм у нас. И тази вълна, която докосва, влиза в кожата и отвежда в „някакъв бронзов Бургас”, там, където две момичета от миналото и от бъдещето се разхождат и разговарят на любим плаж, на фона на морето, със сигурност няма да спре дотук. Вероятно, защото от времето на „Вчера” на режисьора Иван Андонов не сме усещали такава нежност и тревога.
Нели Димитрова завършва специалност „Драматургия“ през 1998 година в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и веднага след дипломирането си започва преподавателска дейност по кино и телевизионна драматургия. Още през студентските си години, Нели работи като сценарист на свободна практика и има значителна творческа дейност. Най-известните й професионални постижения са с игралните филми „Голата истина за група Жигули“ (2021), „Възвишение“(2017), адаптация по едноименния роман на Милен Русков, на „Love.net“ (2011), както и „Петя на моята Петя“ с премиера от преди дни – на 21 януари 2022 година;.
Главен сценарист е и на ситкома „Домашен арест“ (2011-2014), както и съсценарист на сериалите „Хотел България“ (2004), „Връзки“ (2015-2016) и „Порталът“ (2021). Работи и по драматургията на няколко анимационни филма, като най-успешния сред тях е „Вълшебният сладкиш на лелка Брелка" (2014)
На юбилейния 30-ти фестивал „Златна роза“ във Варна(2011), Нели печели наградата за най-добър сценарий за филма „Love.net”.
Нели Димитрова е член на управителния съвет на БАФТРС (Българската асоциация на филмовите телевизионни и радио сценаристи).
Снимките са на: Симон Версано, Михаил Минков, Иван Вацов, Васил Танев
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..