Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска енциклопедия ще разказва за произхода на македончето

Фондация „Македония“ дари нови 450 книги, в рамките на Кампанията „Дари българска книга за Македония“, разказващи за борбите на българите в Охридско и Костурско. Това е третата книга, която Фондацията отпечатва фототипно.
„Тази книга е издадена през 1926 г., преди почти 100 години, от Македонския научен институт в София. Съставена е от проф. Любомир Милетич по спомените на няколко войводи на ВМРО от Охридско, Костурския край. Най-популярен сред тези войводи е Деян Войвода или Деян Димитров от село Лактине, Охридско, което е дало много войводи, които са могли да поведат българския народ в нелеката борба за свобода. Книгата е интересна, защото е от „извора“ буквално, спомените на войводите са били пресни. Те са записвани само няколко години след събитията, докато са били все още живи. Четивото не е обемно, но е много ценно както за младите македонци, така и за младите българи“ – коментира Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той обясни, че започва подготовката за издаване на детска енциклопедия на тема: „Произходът на македончето“. Книжката ще бъде с много апликации, рисунки и автентични снимки, както и с подходящ текст за деца от 7 до 14 години. Идеята е, по увлекателен за децата начин, да бъде разказано коя е историческата истина за произхода на македонските деца. 
„Това вече е истинско предизвикателство, с което се надявам Фондация „Македония“ да се справим. Имаме няколко заявки от по-млади български историци, които са специалисти в тази част от историята, която се води „Възраждане и съвременна история“ от 20-ти век. Първо, трябва да се напише текстът, който трябва да бъде подходящ за деца от 7 до 14 години. Това е наистина едно голямо предизвикателство, защото трябва да се представи историческата истина по един увлекателен, за децата и подрастващите хора, начин. Снимките и рисунките трябва да са авторски, защото не можем да разчитаме на готови такива. Когато се прави една такава детска енциклопедия, тя се изработва от „А“ до „Я“, почти нищо няма да бъде взето готово. Искаме да покажем на македонските деца каква е истината за техния произход“ – съобщи още Виктор Стоянов.
80 хиляден ще бъде тиражът на детската енциклопедия. Езикът ще бъде адаптиран на македонска регионална норма на българския език, така че текстът бъде достъпен и близък за читателите. Подготовката на изданието ще отнеме няколко месеца, след отпечатването ще започне и самото разпространение, като амбицията е до края на годината, книжката да стигне до децата в Република Северна Македония. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51