Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Алексиев: Гоце Делчев заслужава да бъде сравняван с Апостола

8
Д-р Кирил Алексиев
Снимка: Биляна Славчева

По повод тържественото отбелязване на 150 години от рождението на Гоце Делчев, във фоайето на Регионалния исторически музей в Благоевград е експонирана изложбата „Безсмъртният апостол Гоце Делчев“. Заради противоепидемичните мерки, изложбата няма да бъда открита официално, но всеки който желае, може да я разгледа до края на месеца в залата на музея или да посети сайта на културната институция. 
14 на брой постери, запазени документи и предмети, разказват за живота и делото на българския революционер и идеолог Гоце Делчев. Експозицията е дело на колектив от научни специалисти, в който участват доц. Александър Гребенаров от Македонския научен институт и Николета Войнова от Младежката организация на Македонски научен институт, които съвместно с Регионалния исторически музей, в лицето на неговия директор д-р Кирил Алексиев, са използвали богат снимков и документален материал. 
„Интерес представляват огромна част от оригинални документи на Гоце Делчев, които той сам е писал, писма до Никола Малешевски, както и други документ, свързани с революционното дело. Има и периодични издания, които са свързани с неговото дело“ – съобщи за Радио Благоевград д-р Кирил Алексиев. 
Според него, Гоце Делчев е толкова светла личност, че заслужава да бъде сравняван с Апостола на свободата Васил Левски. Затова и неслучайно, изложбата е наречена „Безсмъртният апостол Гоце Делчев“.
„Неслучайно сме направили това сравнение, защото Гоце Делчев за македонските и тракийските българи е съизмерима личност с личността на Апостола на свободата Васил Левски. Той всъщност, е продължител на делото на Васил Левски, но в българското етническо землище, което за съжаление, след като България успява да се освободи, остава под управлението на османските власти. Заради това, Гоце Делчев е човекът, който е събирателен образ на всички революционери и борци за правата на българите в Македония и Одринско“ – допълни директорът на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Той коментира и продължаващите опити на българи и македонци да определят личността на Гоце Делчев като „български“ или „македонски“ революционер.
„Всяка държава се опитва да легитимира своята власт и затова се стига до такива посегателства върху личността на определени герои или събития. Той самият се определя достатъчно ясно какъв е. По негово време не е било никакъв проблем да бъдеш едновременно и българин и македонец. Тогава понятието „етнически македонец“ не съществува. Това е просто регионално означение и всички са били едно цяло от голямото българско етническо семейство. Днешните реалности може и да са различни, но това не означава, че можем да легитимираме определена политическа доктрина или етнически създадена и структурирана нация. Не бива да се подменя историческата истина. Гоце Делчев много ясно е казал, че разбира света като една сцена за културно съревнование между народите, а това, което се опитват да направят от нашата югозападна съседка, не е културно съревнование, бих казал“ – коментира още д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Подробностите можете да чуете в материала на Биляна Славчева:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51