„Надяваме се, че гражданите на Благоевград, на Северна Македония, нашите сънародници в чужбина, ще ни чуят и ще помогнат да възстановим този паметник“, каза за Радио Благоевград Юри Попниколов, председател на Гражданското сдружение „Горна Джумая“. Сдружението е инициатор на възстановяването в Благоевград на паметника на незнайния македонски четник.
За сдружението
В сдружението членуват 14 човека - лекари, архитекти, банкери, инженери, предприемачи, университетски преподаватели – все потомци на македонски фамилии. „Мислено е през годините с няколко човека от сдружението. И след няколкото неуспешни опита решихме, че трябва да се организираме в сдружение, което да афишира нашите усилия. Целите на сдружението са много широки, преди всичко са за опазване на историческото наследство на града и околността, но като първа тема - това е възстановяването на паметника на незнайния македонски четник“.
За паметника
„Паметникът е издигнат в памет на 200-те хиляди загинали за свободата на Македония. Това е нашата съпричастност, още повече, че паметникът е забравен, забравено е защо е направен. А един народ, който не си помни историята, не е народ, а племе“, подчерта Юри Попниколов. Паметникът е открит на 2 август 1933 година по повод 30-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание. Бил е поставен в градинката при читалището на Благоевград. Негови автори са Кирил Шиваров и Пандо (Панталей) Киселинчев. Разрушен е през 1947 година. „Паметникът ни е нужен, точно заради паметта. Трябва да знаем какво се е случило, защо се е случило, защо е направено и да помним хората, които са го направили и хората, заради които е направен“.
За историческата памет
„Чувам такива приказки - стига с тази история, стига с тази памет! Добре, да кажем стига. Защо това не го правят гърците, които от всеки камък правят паметник, от всеки камък правят история? И я показват не само на гръцкия народ, но и на целия свят. А ние викаме: стига толкова! Нека видим и какво прави Северна Македония в това отношение. Точно това, което трябва да правим и ние. Трябва да защитаваме своята история, трябва да защитаваме своето историческо наследство, защото без своето наследство нямаме бъдеще“.
За подкрепата
Радио Благоевград подкрепя инициативата на Гражданското сдружение „Горна Джумая“. В следващите месеци медията ще дава информация за стъпките към крайната цел. На сайта на Радио Благоевград ще бъде публикувана и банковата сметка за набиране на нужните средства за възстановяване на паметника.
Цялото интервю с Юри Попниколов можете да чуете в звуковия файл.
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..