Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то гражданска защита...

Местните власти в отделни райони на страната излизат с протестни декларации срещу нахлуването на Русия в суверенната територия на Украйна. И в Югозападна България вече се приемат подобни документи, в знак на подкрепа и съпричастност към украинския народ, от страна на общинските съвети.

Доколко обаче, като общество сме подготвени да реагираме при подобни военни интервенции; какво се случва с изградената навремето инфраструктура у нас, отнасяща се до сигурността на населението:

– отговорите в репортажа на Бойка Браткова, който ни среща с представители на запасното войнство.


Скривалища, бомбоубежища, предпазни средства срещу химическа атака – все термини, които мислехме, че са останали далече в миналото. Военното обучение за средношколците също отдавна е заличено от аналите на образователния сектор, казва председателят на Съюза на офицерите и сержантите от резерва и запаса в Благоевград, подполк. Иван Петров.

И макар на този етап да не се очертава пряка опасност за националната ни сигурност, превенцията е най-добрата защита на населението във всеки един аспект, включително и военният, подчертава подполк. Петров.

Войната в 21-ви век, мислехме, че е невъзможна. Особено тази, с конвенционални средства, е мнението на математика, доц. Васил Грозданов, също член на запасния съюз. Според него, като гражданско общество сме длъжни ясно да заявим позицията си за запазване на световния мир и спиране на военните действия в Черноморския регион.

И двамата представители на запасното войнство в Благоевград са категорични, че трябва да се възстанови работата в социалните звена по превенция и реакция при евентуални подобни заплахи. Защото в днешния непрогнозируем свят нищо не е сигурно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55