Да си представим сега, че с мрежа за пеперуди влизаме в галерията за модерно и съвременно изкуство „Little BirdPlace“, за да уловим идеи и мигове от задъханото, многопластово присъствие на младата художничка Калия Калъчева, едно от най-интересните и утвърдени имена на българската сцена, в художествения живот на столицата тази пролет. Там до 28 март, включително, може да бъде видяна нейната втора самостоятелна изложба за това пространство „Био център”, а на 23 март беше представен първият й каталог, включващ творби от предишната „Смени Пейзажа”, настоящата колекция и избрани картини от последните 11 години. Текстовете са на проф. Станислав Памукчиев, Теодора Константинова, а дизайнът и идеята за корицата са на Тихомир Стоянов.
Калия Калъчева също е и един от участниците в 6-тото издание на Съвременна българска живопис – System change, anyway или Усещане за живопис в Арт Център Банкя, с куратор Десислава Христова, което продължава до края на месеца. Освен това, друга нейна изложба, фокусирана върху един от най-популярните жанрове – пейзажа, може да бъде разгледана до 24 юни в къщата музей „Вера Недкова” в диалог с творбите на голямата художничка.
Родена е през 1986 г. в София, където живее и работи и до момента. Тя има магистърска степен по живопис в Националната Художествена Академия в София. През 2011 г. получава Наградата за млад Живописец с обещаващо развитие на Фондация "Едмонд Демирджиян". През 2012 е сред шестимата номинирани творци за наградата МОСТ. През 2014 г. Калия спечелва резидентската програма на Сите дез Ар в Париж, Франция. През 2016 участва в творческа резиденция в Oberpfälzer Künstlerhaus в Швандорф, Германия. През 2017 г. печели специално признание в конкурса "Жените в изкуството", Орландо, Флорида. Нейни картини са част от колекциите на Центъра за изкуство "Хуго Вутен", Imago Mundi – колекция Лучано Бенетон, Италия, Национална Художествена Галерия в София и Софийска градска художествена галерия и други.
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..