„Външната политика е прекалено сериозно занятие, за да бъде свеждано до надпреварата кой по-бързо и по-силно ще осъди една или друга държава, в конкретния случай Русия. Делението на света на добри и лоши, където ние винаги сме добри, е много удобно, но то е твърде навярно в рамките на реалната политика и твърде хлъзгава основа за една външна политика“, коментира за Радио Благоевград Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения.
За войната и международното право
В отговор на въпроса защо нито Русия, нито Украйна обявяват война на ответната страна макар, че фактически воюват вече повече от месец, Любомир Кючуков поясни: „В последните десетилетия е достатъчно видима тенденция в международните отношения, че на практика, войни в света официално не се водят. Всички военни действия минават под знака на военните операции: специални, антитерористични, демократични. Всичко това са операции, но няма обявени войни между държавите. Така се заобикалят международните институции, заобикаля се международното право и това може би е най-негативната тенденция през последните десетилетия - именно ерозията на следвоенния световен ред, който се гради на основата на международните институции, на първо място - системата на ООН и международното право, изградени на принципа на равноправието на държавите, без значение малки или големи, ядрени или не ядрени“.
Позицията на България
„Досега България следва политиката, определена като водеща в позициите на НАТО и на ЕС, т.с. отговорът на руската инвазия в Украйна да бъде политически, а не военен. Да се търси прекратяване на огъня, търсене на политически решения, без да се ескалира допълнително във военната сфера напрежението, за да се избегне рискът от конфликт, в който да бъдат въвлечени НАТО и ЕС. България следва в най-голяма степен подхода на страни като Германия и Франция, които може би единствени, на етапа преди войната, се опитваха да я препотвърдят и които сега продължават в директен диалог с Русия да търсят прекратяване на военните действия“.
Гореща война докога? Мир – кога и какъв?
„Проблем е, че преговорите се водят без чувството за спешност и че основният проблем - спирането на военните действия не е изведен пред скоби . И двете страни засега предпочитат да не форсират преговорите, като изчакват развитието и събитията на терен, което се вмества във формулата: Русия напредва, но бавно. Това кара Русия да изчаква момента, в който ще бъдат фиксирани едни по-позитивни за нея резултати в евентуалното политическо споразумение, А това, че темпото е забавено, с всеки изминал ден подпомага Украйна политически. Тя печели международна подкрепа, също така засилва и лавината от санкции“.
Интервюто с Любомир Кючуков чуйте в звуковия файл.
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..