Фактите: Повече от 180 000 растителни вида, включително 1200 селскостопански култури, в целия свят зависят от опрашване за своето възпроизводство. Исторически растенията и пчелите взаимно са коеволюирали, така че днес около 80% от растителните видове се опрашват от над 20 000 вида пчели, обитаващи Земята. 10% от тях се срещат в Европа.
Коментарът: „Дивите пчели опрашители са онези насекоми, без които ние няма да можем да се храним с много неща“, напомни в интервю за Радио Благоевград Роман Рачков, председател на Българската асоциация по биологична растителна защита, част от авторския екип на платформата за науката „Климатека“. Агрономът подчерта, че „основните опрашители в природата са тези множество видове диви пчели и други насекоми, които просто не забелязваме, тъй като не са свързани с някакъв тип бизнес дейност. Забелязваме медоносната пчела и проблемите с нея след пръскане с пестициди, защото умират пчели на пчелари, а пчеларството е и бизнес, хората губят доходи. Но всъщност основният приход, който се получава от опрашването, го вършат дивите пчели“. Учените алармират, че промените в климата разстройват установените връзки между пчелите и растенията. По-високите средни температури карат растенията да цъфтят по-рано от обичайното и преди пчелите да излязат от своята био пауза. Така не могат да бъдат опрашени, което реално би довело до изчезване на растителни видове. „Например в Европа, при един вид дива пчела и рядкото планинско растение съсънка се получава разминаване в циклите. Растението е опрашвано само от този вид пчела и след като не може да бъде опрашено, не може да се образуват семена. Така за кратко време растението ще изчезне. За пчелата това не е толкова фатално, защото тя събира нектар и прашец и от други растения“, разказа Роман Рачков. Той подчерта, че в много държави изследват биоразнообразието си от диви пчели и вземат мерки за тяхното опазване. България в това отношение изостава. В нашата страна „не е разпространена и услугата „опрашване“, например на овощните градини, нещо, което е масово разпространено в САЩ, особено в Калифорния, където отглеждат бадеми. Хората си плащат, за да им бъдат докарани пчели, които да опрашват културите им“, посочи още Роман Рачков.
Интервюто с Роман Рачков чуйте в звуковия файл.
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..