Във фокуса на вниманието ни в последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, е новият роман „Звезди под клепачите” на Николай Терзийски, за който веднага се заговори като литературно събитие. Появата му се свързва с много лична за автора история от 2020 г., която отваря болезнена празнота, трансформирана от него в енергия за писане, но по широкия път към читателите си книгата вече живее пълноценен собствен живот. Във вторник беше премиерата й в Пловдив, във вдъхновяващата атмосфера на Литературен Салон „Spirit & Spirit”, на 26 арил е представянето й в Дупница, на 11 май в Благоевград, на 17 май в София, а на 11, 12 юни на фестивала на българската книга в Брюксел .
„Звезди под клепачите” е внимателно и прецизно изграден роман, с онази характерна „сферична” постройка, която отличава предишните книги на автора”, е написал в анотацията редакторът Борис Минков. „Повествованието съставя плътни паралелни структури, които в хода на действието се разгръщат като цялостни светове. Това е разказ, който захапва опашката си и се самосъздава пред очите на читателя.”
А за писателката Здравка Евтимова романът е необходим днес и сега, за да не се превърне животът в единствения възможен влак към истината.
„В тази книга има мъдрост и искрящ талант. Има надежда. Това е роман за времето и неговото най-красиво, най-страшно и същевременно най-щастливо измерение – любовта. Николай Терзийски е създал притча за безсмъртието, стигнал е сърцевината на тайната. Сред всичко на света само любовта е в състояние да създава вечност”, казва Евтимова.
Николай Терзийски е роден в Смолян през 1983 г. Завършил е журналистика в СУ „Св. Климент Охридски”. Има и магистратура по философия. Дебютният му роман „Отлъчване” излиза през 2017 г., и печели голямата награда в категория проза от Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет”. През 2019 г. излиза и вторият му роман „Хроники на неведомото”.
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..