„За да има и отговорности и от страна на нас гражданите, като образуващи отпадъци, най-добре е контейнерите да са максимално близо до нашия дом. И тогава вече отговорността е на съвсем различно ниво. Отпадъците са анонимна комунална услуга и за да бъде носена отговорност, за да бъде по – чисто, тя трябва да излезе от тази анонимност. И това е начинът да бъде по-справедливо таксуването: който не разделя, ще плаща повече“, коментира за Радио Благоевград Евгения Ташева, координатор „Нулеви отпадъци“ в екологичното сдружение „За Земята“. Тя взе участие в общественото обсъждане на Програмата за управление на отпадъците на община Благоевград, разчетена до 2028 година. „Има нужда много сериозно да се подобри както събирането на информация, така и самото разделно събиране на всички видове масово разпространение отпадъци“, посочи екологът, като препоръча активни и разбираеми информационни кампании сред жителите на общината. Евгения Ташева припомни редица важни срокове, които трябва да спазят общините в областта на управлението на отпадъците. Най–скорошният е до края на 2023 година, когато трябва да се организира разделното събиране на биоотпадъците, не само от търговски обекти, но и от всеки дом. „Това е много важно, защото те са огромен процент – и обемен, и тегловен, от това, което изхвърляме всички всеки ден. До 30-на процента стига. Ако ги изхвърляме отделно и общината организира това събиране, ще може да намалим с 1/3 разходите за събиране и транспортиране на смесените отпадъци до депо“ .
Интервюто с Евгения Ташева чуйте в звуковия файл.
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..