Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Владислав Иванов, ортопед и протезист: Няма стойност красивата и скъпа протеза без качествена рехабилитация

2
Доц. Владислав Иванов

Доц. д-р Владислав Иванов е един от най-добрите специалисти по рехабилитация на опорно-двигателния апарат у нас, който се съизмерва със своите колеги в света в тази област. Специалистът по „Ортопедия  и травматология” и  „Биомеханика“ има над 30 публикации, 13 рационализации, 6 изобретения, съавтор е на учебник по ортопедия, има магистратура по здравен мениджмънт, доцент по ортопедия и биомеханика. 

През 1992 година създава първата фирма за външно протезиране, която повече от 30 години е синоним на иновации  в подобряване на мобилността на хората с ампутирани крайници.

Доц. Иванов, на фона на много нови и авангардни технологии в медицината има ли невъзможни неща в протезирането в България? Съпоставими ли сме със световните тенденции по отношение на външното протезиране?

Иновативността във външното протезиране е много висока и няма технология, която не можем да приложим, но проблемът в България не е технологичен или кадрови, а по-скоро ценови, защото ценовата стойност на протезирането, която държавата подпомага, е на много ниско ниво, което означава, че ние протезираме много под средното европейско ниво. Не че не можем, можем. Но пациентите не могат да си го позволят. 

Не поема ли държавата изработването на външните протези или някаква част от тях?

Държавата покрива  сумата, на която е възможно да се направи един нисък до среден клас протеза, ние говорим с вас за иновативност и за нови технологии и материали. Държавата дава средства за нисък и среден клас, но за иновации и за висок  клас протезиране, за нови материали – няма  как да се случи.

Цели направления в протезирането почти не се правят в България, защото малко пациенти могат да си го позволят – например МИО протезирането. Ние имаме пет -шест човека годишно и не съм убеден, че нуждите в България са толкова. 

Всички сме свидетели, че непрекъснато има спонсорски програми за протезиране на млади хора, загубили крайници при катастрофа
- със спонсорство, непрекъснато текат спонсорски програми. Това нормално ли е?

Връщат ли се към нормалния си начин на живот хората, които  по една или друга причина са загубили крайници?


Движението е живот. Целта на външното протезиране  е пациентът да стане  мобилен, да се върне в неговата зона на комфорт, т.е да може да се обслужва, да работи – да бъде мобилен, за да може да се интегрирна в обществото. Самото протезиране не е самоцел. Протезирането е рехабилитация с медицински изделия. Няма стойност красивата и скъпа протеза без качествена рехабилитация. И  трябва да се промени мисленето въобще в нашата държава за този вид услуга и тя да не се профанизира на нивото на продажба на части на най-ниска цена.

В 21-ви век не говорим за друго, а за качество на живот. И е необходимо да постигаме четирите нива на активност, която пациентът може да си позволи след ампутацията. И тези нива се определят не от стойността на протезата - колко ще струва, а каква мобилност може да постигне пациентът: да се обслужва вкъщи, да излиза навън, да ходи на работи и да спортува, но това става с рехабилитация.

Даването на протези за самоцел е безумие. За съжаление има и пациенти и фирми, които са го обърнали на търговия.

Какво предстои за хората, които се нуждаят от вашата помощ, от помощта на ВИП ПЛЮС?

ВИП ПЛЮС прави протези, но и рехабилитираме, осъществяваме непрекъснат здравен контрол, защото, за да имаме качествена услуга, трябва да се прави качествена рехабилитация, реинтеграция и ресоциализация. Отваряме  УЧИЛИЩЕ ЗА ХОДЕНЕ – така се казва в нормалния свят, няма го в България. Единствено по време на социализма, нашите пациенти стояха няколко месеца в болница за протезиране и рехабилитация и излизаха, ходейки. 

А сега, отиват някакви фирми, дават по една протеза на пациентите в къщите им и им казват, че ще ги потърсят след година за ремонт. И – протезата – в гардероба. И институциите с право констатират нередни неща, хората не ползват протезите, защото не са получили рехабилитация и комплексно обслужване.

Протезирането трябва да се върже в една система,  комбинирана с рехабилитация. 

Световните ортопедични технологии и медицина,  добрият екип от лекари, протезисти, рехабилитатори и лабораториите в големите градове в България, училището по ходене, здравният контрол цели повишаване на мобилността и поддържане формата на нашите пациенти целогодишно. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18