Делото на Солунските братя за развитието на духовния и културен живот на Балканите ще коментираме с университетския преподавател, доц. Димитър Тюлеков.
За буквите, образоваността и надграждането ще разговаряме с бившия кмет на Благоевград, Лазар Причкапов, в качеството му на филолог.
Религия и духовност, къде се къса нишката – ще включим координатора на Главното мюфтийство за Южна България, Айдън Мохамед.
Ще разберем как в Начално училище „Паисий Хилендарски“ в Банско отбелязват две сакрални годишнини – 300 години от рождението на своя патрон и 260 от написването на „История Славянобългарска“.
Ще следим празничните събития в Благоевград и Разлог, свързани с Деня на Светите братя Кирил и Методий.
А с музикалния педагог Даниела Богданова, носител на приза на СБУ „Учител на годината“, ще отправим покана за второто издание на Фолклорния детски фестивал „Шарено цвете“, който ще се проведе в Благоевград.
За иконопистта и традициите на Тревненската школа ще чуем възпитаника на ЮЗУ в Благоевград, Светломир Стефанов
А 10-годишният Александър Михайлов, от кюстендилската вокална група „Калпазани“, ще ни разкрие коя е най-любимата му българска песен.
188 години от рождението на Васил Левски – памет българска. За експозицията „Пети конен полк и брезничани в борбите за национално обединение“ в ОИМ в град Брезник, разказва уредникът Георги Иванов.
В рубриката „С огъня шега не бива“: Какво е състоянието на язовирите в областта и възможностите за използването им при гасене на пожари? Гост в студиото: инспектор Атанас Влахов от РДПБЗН-Благоевград. Репортаж от отбелязването на 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Каква ще бъде съдбата на „проблемния“..
Ролята на протестите – символ или катализатор на промяна? Има ли обществена енергия вълната от недоволство да прерасне в постоянни протести? Право или натиск: кога правосъдието обслужва властта, вместо да я контролира? - разговори с: - Калоян Ханджийски от Благоевград, активен участник в протести срещу властта в последните години -..
С цветни еликсири и етерични масла, Евгения Марценкова ни отвежда по пътя към нашата „вътрешна красота“. В разговор с Ива Сеизова тя разкрива как се преминава от професията пожарникар до холистичен терапевт – и какво помага на душата, когато тялото говори. Празнуваме с Марин, Марина, Маринка, Маринчо.
Новият живот и родилната помощ. След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом ще говорим за етиката и за ролята на акушерките, за дефицита на кадри и за любовта към професията с Анелия Никова, която е акушер-координатор към донорска програма. Защо изграждането на фотоволтаици и на ВЕИ мощности в..
Кюстендилската търговско-промишлена палата с пореден призив за развитие на бившата казарма в полза на местната общност. Разговор с Йордан Беловодски, главен секретар на палатата. От 2026 г. общините ще изчисляват такса смет по нов метод. Как ще отчитат такса смет в община Кюстендил? Разговор с Огнян Атанасов, кмет. Как ще се..
175 години читалищна дейност в град Брезник – разговор с Борис Борисов, секретар на Народно читалище „Просвещение -1870“, за дългия път на читалищната история в малкия град.