Преди дни от Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – София алармираха за пик на урологичните тумори /тумор на пикочния мехур, на простатата, на бъбрека/. В рубриката „Здравен компас“ на Радио Благоевград-БНР темата коментира акад. проф. д-р Чавдар Славов, началник на столичната клиника.
„За последния месец над 60% от пациентите ни, преминали през Клиниката по урология и андрология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ са с онкоурологични заболявания. Най-висок процент от тях заемат туморите на пикочния мехур – 42%. Това е повече от 2 пъти ръст отпреди пандемията. Основната причина за този бум са пандемията, карантината, страха на хората да ходят на прегледи и най-вече профилактични прегледи. Най-неприятното е, че много от тези тумори са с доста напреднали форми и затрудняват лечението“ – това заяви академик Чавдар Славов.
За да се стигне до тези големи туморни образувания през целия период на изчакване, пациентите имали ли са определени симптоми, какви са те при тумор на пикочния мехур, където честотата е най-висока?
„Благодаря за този въпрос, това е най-същественото. Обикновено при тези тумори има еднократна, ние я наричаме сигнална хематурия – кръв в урината. Това е видимото, т.нар. макроскопска хематурия. Но ако са правили най-елементарно изследване на урина и има повече от 8-10-12 еритроцити в урината – това е знак, че нещо се случва в пикочните пътища на този пациент. За съжаление точно това не се прави. Донякъде обсебени психологически от пандемията, обременени медицински центрове и лекари – знаете как беше при всички. И сега, когато падна карантината се получи този бум“.
Личният лекар следи състоянието на пациентите и периодично ги насочва към определени изследвания?
„Това е част от профилакториума. И е злободневната тема на нашето здравеопазване – липсата на превантивна медицина в България, както е в нормалните европейски държави. Тук ще споделя, че от 2010 година заедно с председателя на НСОПЛБ доц. Любомир Киров, успяхме с помощта на министерството да извоюваме при мъже над 50-годишна възраст веднъж в годината, или на две години, при отрицателен туморен маркер, т.нар. простатно специфичен антиген /PSA/, да се прави преглед и при уролог. Тогава скочиха и ранните форми за откриване на тази болест. Но това нещо някак си така остана - до голяма степен и заради манталитета на българина, не искам да упреквам общопрактикуващите лекари, но много малко от тях си създават логистика за проследяване на този алгоритъм“.
Тези карциноми повече при мъжете ли откривате, или и при жени?
„Повече при мъжете, но специално туморите на пикочния мехур често се срещат и при жените. Те се объркват понякога – дали кървенето не е от гениталиите, от влагалището, но не отиват на гинеколог. Казано общо – това са косвените усложнения на COVID пандемията, която преживяхме“.
Какви са съвременните подходи за лечение на урологичните карциноми, които прилагате и успявате ли да съхраните отделните органи. Клиниката, която Вие ръководите е референтен център в страната за лечение туморите на простатната жлеза?
„Точно така. Преди 3 години получихме целева инвестиция от министерството и въведохме тук т.нар. нискодозова постоянна брахитерапия. Правен е опит да се въведе в България преди 10 години, но сега я въведохме – с нови технологии.“
Какво представлява брахитерапията?
„Представлява едномоментно вкарване в самата жлеза на т. нар. изотопни зърна - йод 125, които по определена формула, под компютър-томографски ултразвуков контрол, се вкарват в жлезата под анестезия, но еднократно. Тези малки зърна, които са с големина около 3 мм –около 50-60 са те, покриват цялата жлеза с вътрешно облъчване, което не вреди на околните тъкани и не е опасно за хората наоколо. Шест до осем месеца реактивност имат тези зърна и се постига 96 процента излекуване! С този метод са се излекували доста хора, които ние сме изпращали в чужбина. Познавам около 20 пациенти, които са отивали в Германия, Франция и са живи и здрави“ Тази терапия в чужбина е около 15 000 евро, при нас е наполовина в лева.
Каква е прогнозата при лечение на туморите на пикочния мехур, където честотата е най-висока, и доколко успявате да съхраните органа?
Нашата тактика е да съхраняваме органа. Във всички гайдлайни – български, световни, европейски, е посочено, че големина на тумор от 2 до 3 см – тези тумори, които растат в пикочния мехур а не в неговата стена, се изрязва трансуретрално. Всяка уважаваща себе си клиника в България има тази апаратура с биполярна резекция. Някои, както при нас, имат и хибриден лазер, което ни позволява да оперираме и по-големи тумори, дори заемащи повече от половината от пикочния мехур. Разбира се, понякога на 2 или 3 етапа, но така успяваме да съхраним органа. Защото другият вариант е махане на органа, т.нар. цистектомия, която е доста травмираща операция и се променя качеството на живот.
За да се намали опасността от урологични тумори, какво бихте посъветвал българските мъже и жени, към какви грижи трябва да насочат вниманието си?
„Много е елементарно – поне веднъж-два пъти в годината да изследват урината си. Ако в нея има по-голям брой еритроцити, да се направи ултразвук. На пълен пикочен мехур много лесно се вижда туморното образувание, както и в бъбреците. Много често в бъбреците се открива по този начин, защото там няма и конкретни симптоми, които да насочват за такова заболяване. Профилактика и при младите хора, защото мога да кажа, че има подмладяване при туморите на бъбрека, срещат се при хора на 40 и под 40-годишна възраст. Това, че си млад не значи, че си напълно здрав. Нищо не пречи да се отиде веднъж в годината на профилактичен преглед.
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..
Благотворителен концерт, под надслов "Да помогнем на Вили", ще се проведе на 14 ноември в Благоевград. Неговата цел е да бъдат събрани средства в помощ на една българска майка - Величка Маринкова, която е диагностицирана с онкологично заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в Република Турция. Концертът е с начален час 18.30 ч. в зала..
В политическото предаване “Събития и личности”, проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в България (АУБГ) и експерт по международни отношения, коментира завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, след историческата му победа на президентските избори. Според професор Филипс, победата на Тръмп ще доведе до голяма..
Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..
В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..