„Доколкото ми е известно, лицето до момента не е открито. Аз лично съм скептично настроен, че лицето ще бъде открито, защото, за последните двадесет – тридесет години, откакто съществува независима Република Македония и сега Северна Македония, няма разкрито нито едно лице, извършител на престъпление на база етнически подбуди срещу българите. Това е категоричен факт“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“. Изреченото от него бе по повод палежа на българския Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля.
По думите му, през годините са били палени много български сгради, поругавани са паметници и гробове на българи в Северна Македония и досега няма намерен извършител за нито едно от тези деяния.
„Няма дори осъден или изправен пред съда“ – категоричен е Виктор Стоянов. Според него, това не е просто вандалски акт, а „атака срещу българския народ и срещу България“.
Фондация „Македония“ има готовност да отвори три нови български центъра в градовете Прилеп, Гевгелия и Струга.
„Но, след този погром имаме проблеми с хората, които искат да бъдат лидери там на българите. Притесняват се за себе си и за своите семейства. Ние сме пуснали вече сигнал до Дуня Миятович, върховния комисар на Съвета на Европа за човешките права, искаме наесен среща с нея. Ще заведем хора от Северна Македония, които да разкажат за дискриминацията и погромите върху тях“ – обясни още председателят на Фондация „Македония“.
Според него, този вандалски акт не би трябвало да повлияе върху отношенията между двете държави, а да помогне за решаването на един от най-съществените проблеми, а именно, човешките права на българите в Северна Македония и спирането на езика на омразата в официалните македонските учебници.
Виктор Стоянов е категоричен, че българския Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля ще продължи да съществува и благодари на д-р Милен Врабевски, председател на Фондация „Българска памет“, който е обещал да поеме щетите по възстановяването на центъра.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..