Във фокуса на вниманието ни е изложбата „Вътрешни / Външни пространства” на Слав Недев, един от разпознаваемите и много интересни автори на българската художествена сцена, която беше представена на 14 юни в галерия „Depoo”, на столичната улица „Врабча” с най-привлекателните артистични места за съвременно изкуство. Както художникът е написал в специалния текст за събитието, „Пространството е изначалното условие за съществуване на нещата и на нас, които ги преживяваме като опит. За човека като субект на този опит, пространството се разделя условно на външно и вътрешно. Външното е сравнително ясно дефинирано; вътрешното – доста по-комплексно. Ако за първото ясните граници са даденост, то за второто тяхната липса е основна характеристика и може би условие за протичащите в него процеси. И все пак тези два свята се отварят един за друг в момента, в който кажем „Аз виждам“.” Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Слав Недев принадлежи към поколението, което се появява и разгръща своите способности в годините след политическите промени от 1989. Роден е през 1967 г. в София, където и до днес живее и работи като свободен артист. Член е на Съюза на българските художници, секция „Живопис”. Докато усъвършенства техниката си, той се вдъхновява от философия, митология, история на изкуството, психология, а музиката, литературата и общуването с природата му дават допълнителни стимули за изследване на социални, философски и психологически проблеми със средствата на изкуството. Работи и експериментира с различни медии – от класическа маслена живопис, през дигитални медии, до скулптура и инсталация. През 2012 г., заедно с група съмишленици, създава сдружение „Биотоп”, чиято основна цел е реализация на едноименния проект за инсталация в градска среда. Има повече от 10 самостоятелни изложби, цял списък от награди и отличия. Участвал е и в много общи художествени изложби, също в експозиции, представящи българското изкуство по света. Негови картини могат да се видят в Държавния департамент на Съединените щати, в Европейския съюз в Брюксел и в частни колекции в Европа и в България.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ със Слав Недев.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..