Тонове кюстендилски череши ще останат тази година по дърветата, твърдят производители от Кюстендилско. Заради липсата на преработвателни предприятия, за поредна година плодовете или ще отидат за ракия, или ще останат необрани. Причината за това са и ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите, липсата на изкупвачи и високата цена, която искат берачите.
Според Кирил Димитров, който отглежда 100 декара черешови насаждения в местността Черна нива, себестойността на килограм череши през миналата година е излизала на производителите около около 0,70 лв./кг. Тази година, обаче, тя е по-висока заради поскъпването на торовете и препаратите, както и по-високата цена за бране на черешовия плод.
„Има и причини назад във времето, когато ликвидационните съвети унищожиха преработващите предприятия. На територията на област Кюстендил имаше 7-8 предприятия, които поемаха цялата продукция и нищо не се хвърляше. Сега, продукцията дори е много по-малко от тогавашния добив на череши, но не можем да оползотворим реколтата, защото няма предприятия", разказа Димитров.
Специалисти в Института по земеделие в Кюстендил са изчислили, че през тази година черешовата реколта в региона възлиза на около 50% от добивите при по-добри години. „Причините са късните пролетни мразове, които нанесоха сериозни щети в някои региони. Заради валежите през последните дни качеството на плодовете също падна, защото на места черешите започнаха да се напукват", каза заместник-директорът на института д-р Димитър Сотиров.
Според Сотиров високите температури през м. май и липсата на дъждове е довело до преждевременно узряване на плодовете и те останали по-дребни, в сравнение с предходната година.
Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание днес. По време на срещата ще бъдат обсъдени както резултатите от предсрочните парламентарни избори на 27-ми октомври, така и бъдещите политически действия на партията в новия 51-ви парламент. Сред тях - реакциите на поставените от ПП-ДБ условия, за да се водят разговори за..
На 9 ноември, събота, облачността ще продължи да се увеличава и до края на деня ще е значителна. Привечер в крайните североизточни райони ще завали дъжд. Ще започне да нахлува студен въздух. Дневните температури ще се понижават до 15°-16° в югозападните райони.
Протест от 20 човека затвори пътя за Рилския манастир в центъра на град Кочериново. Недоволните жители подновиха протестите си от лятото, предизвикани от системната липса на вода. Жителите на град Кочериново са готови на крайни действия заради безводието. "От 4-5 дни нямаме никаква вода. Днес я пуснаха за кратко, след като се разбра, че..
Черквата „Свети Архангел Михаил“ в благоевградското село Логодаж днес събра десетки вярващи, които почетоха вожда на небесното войнство Господне Архангел Михаил. Храмът е построен през 1862 година и повече от 160 години събира местните хора в дни на радост и изпитания. В слънчевия ноемврийски ден десетки миряни запалиха свещ за здраве и..
В понеделник, 11-и ноември, деня, в който депутатите от новоизбрания 51-ви парламент трябва да положат клетва, гражданска инициатива обяви, че организира протест пред сградата на парламента. Целта е "недопускането на незаконно избрани народни представители". От гражданската инициатива призовават действащия към момента 50-и парламент да сезира..
Антоанета Богданова е новият председател на Общински съвет – Благоевград. Тя бе избрана с гласовете на 22-ма общински съветници от 41-ин след тайно гласуване. Председателят на комисията по избор на председател на общинския съвет, Василиса Валеова, оповести резултатите на провелата се днес извънредна сесия на местния парламент. Антоанета..
На 13 ноември почитателите на театралното изкуство ще имат възможност да се насладят на постановката "Метаморфози" на сцената на Драматичен театър "Никола Вапцаров" в Благоевград. Режисьорът Стайко Мурджев, известен с новаторските си подходи и дълбоки интерпретации, се е заел със сложната задача да представи непреходните теми на древноримския поет..