Собстваници на къщи за гости, изградени със средства по Програмата за развитие на селските райони, трябва да плащат солидни санкции в размер на стотици хиляди левове, заради нередности по изпълнението на проектите. Европейският съюз очаква България да възстанови сумите, похарчени по тази мярка неправомерно. Те постоянно варират в различните изказвания от Европейската комисия от 23 млн. лв. до 28 млн. лв. След направения от Държавен фонд „Земеделие“ /ДФЗ/ мониторинг на всички построени по тази мярка обекти става ясно, че 3,5% от проверените къщи за гости са "чисти измами“. Заведени са 219 дела, от които 36 вече са приключили в полза на ДФЗ. Мониторингът показва още, че 85% от къщите имат разминаване с бизнес плана, тоест, обектите са построени, но няма заетост, няма ВиК, няма електричество. Според изискванията, всяка къща за гости трябва да функционира като такава, да създава работни места и да развива региона, в който се намирa. Факт е, че има и малък процент къщи, които работят много отговорно и много добре, други, които просто не знаят как да работят, и такива, които никога не са имали намерение да работят.
Собственици на къщи за гости, които не са съгласни с наложените санкции организираха протест пред Държавен фонд „Земеделие“ в столицата. Сред санкционираните е и Искра Вазова, собственичка на къща за гости в Доспат, която трябва да връща около 400 хиляди лева, заради нередности в бизнесплана.
„В Доспат има доста къщи за гости, които са построени по тази Програма. Те са построени през 2015 г. Мониторингът, който продължава и в момента, е 10 – годишен. Става въпрос за следното – след като подадохме документите за кандидатстване, дадохме и безнесплана. Примерно, че за 1 година ще имаме определен брой нощувки, следващата година друг брой и така за 10 години напред. Минаха 3 години, ДФЗ дойде и ни провери, къщите за гости работят по презназначение, но в първоначалните договори не е записано, че ако изпълним само до определена степен бизнесплана, ще бъдем санкционирани. Обаче, след 2019 г., след тази проверка, ДФЗ създава нови правила, които се вкарват със задна дата от 2019 г. И така, всички къщи за гости получаваме пълни финансови корекции. Това означава, че трябва да върнем на 100 процента сумата, която в нашия случай е 400 хиляди лева. Заведохме две дела, които спечелихме – първо в Административен съд, после във Върховен съд и след месец и половина получаваме нови актове, пак със същите санкции. Разликата е, че досега ни съдеха по член 74, а сега по член 73“ – обяснява Искра Вазова.
По думите й, специално в Доспат, всички построени по тази Мярка къщи работят по предназаначение.
„Този сериозен проблем се отразява на бизнеса ни, защото вместо да приемаме клиенти, се занимаваме с адвокати. Това е и причината за организирания на 29 юни протест в София, пред ДФЗ. Преди това сме провеждали много срещи с директора на ДФЗ, с политическите партии, но всички вдигат рамене. Делата си вървят, някой от собствениците на къщи за гости са изгубили съдебните дела и обектите им вече са дадени на НАП. Има опасност и ние да изгубим нашата къща за гости, въпреки че те искат парите, не искат къщите. Проблемът е сериозен и касае бизнеса в цяла България, тъй като санкционираните къщи за гости са около 250“ – уточни още Искра Вазова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Искра Вазова:
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..