„България в момента изпитва глобален риск, който би могъл да се материализира в риск от така наречената стагфлация, т.с трайно нисък или не достатъчно ускорен ръст на брутния вътрешен продукт, съчетан с висока инфлация“, коментира за Радио Благоевград финансистът Румен Гълъбинов. Според него паричната и фискалната политики трябва да бъдат различни от досега прилаганите, като „доста по-внимателно трябва да подходим към две неща: изкупуване на дълга и инвестициите, като за предпочитане е да имаме повече инвестиции“.
Румен Гълъбинов смята, че утвърдените с актуализацията на държавния бюджет мерки съдействат в известна степен за запазване на стандарта на живот и покупателната способност на българина. „Но без капиталови програми, без тези инвестиции за които говоря, трансформирането към повече социални програми, към социални плащания няма да съдействат съществено за ръста на брутния вътрешен продукт. А някои от тези мерки пряко влияят на паричното предлагане и може да се стигне до по-висока инфлацията, да действат повече проинфлационно, отколкото антикризисно“.
Експертът прогнозира, че ако инфлацията в България продължи да се движи, така както от началото на годината, възможно е в края на 2022 година да бъдем неприятен изненадани от инфлация на нива от 20%. „Трябва да се съобразим и да наблюдаваме движението на лихвените проценти, особено в еврозоната, трябва да се наблюдава внимателно пазара на труда и заетостта. Не трябва да допускаме да има задържане на търсенето и спад на потреблението“, посочи още Румен Гълъбинов.
По повод решението за приемане на Хърватия в еврозоната от първи януари 2023 година, Румен Гълъбинов припомни, че през юли 2020 година, България и Хърватия заедно влязоха в чакалнята на еврозоната. „В Хърватия успяха да удържат инфлацията около 9% средно годишно ниво, което не се отличава много от 8.1%, колкото е в края на месец май на едногодишна база инфлацията в еврозоната. Така че ние с нашата 15.6% инфлация стоим по друг начин“.
Интервюто с Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл.
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..