Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова коментира в ефира на БНР - Радио Благоевград подвариантът ВА.5на „Омикрон“ и разпространението му в България.
„Като цяло заболеваемосттав България на 14-дневна база бавно пълзи нагоре – днес е 96.08, т.е. изкачваме бавно, но сигурно към 100. Разбира се, в това време стойностите в Западна Европа са 10 пъти по-високи, в някои страни дори 20 пъти по-високи. Но ние винаги при предишните вълни изоставахме, т.е. доста по-защитени се оказваме откъм активен туристически поток. Защото причината за тази вълна в момента е „Омикрон“ ВА.5, но повода да се появи е отпадането на противоепидемичните мерки и активното придвижване на хората между държавите и посещение на държави, в които заболеваемостта е много висока“ – уточни проф. Христова. По думите й трябва да ни тревожи този подвариант, тъй като е в пъти по-заразен от предишния.
Проф. Христова коментира и възможността подвариантът ВА.5 да избягва имунния отговор, създаден от ваксина и от предишно преболедуване. „Трябва да разграничим нещата – от една страна ние имаме имунитет с ваксините и това е големия смисъл на ваксинацията - да поддържаме имунитетът си активен. От друга страна е вирусът, който се променя и се опитва да избяга, но той избягва частично – т.е., когато ние имаме имунитет, той е достатъчен поне да ни предпази от тежко протичане на заболяването. Вирусът пак ще се елиминира от имунната система, ще ни предпази така, че да няма нужда от хоспитализация и интензивни грижи. И тъй като вече има немалък имунитет сред населението, ще намалее доста натискът върху здравната система. В Западна Европа в пъти по-малко са хоспитализациите спрямо предишни вълни, както и нуждата от интензивни грижи, както и смъртността.“
Симптомите при подварианта ВА.5 не са по-различни от познатите при „Омикрон“ – температура, много характерна е общата отпадналост, умора, преходни болки в стави и мускули, хрема, болки в гърлото, суха кашлица – всичко това е в острия период, когато вирусът е в кръвта. „При този подвариант вирусът по-рядко слиза към белите дробове, има случаи на пневмония, но са доста по-малко, отколкото при предишни вълни. По-често засяга горните дихателни пътища. Но има рискови групи с понижен имунитет от злокачествени заболявания, от лечение с кортикостероиди, с цитостатици, особено хората с наднормено тегло, диабет, хипертония – при тези групи е възможно заболяването да протече доста по-тежко. Те трябва да предприемат специални мерки, за да се предпазят“.
Проф. Христова уточни, че вирусът не е по-активен при високите летни температури. „Ние очаквахме, че ще е по-слабо активен, но той е стабилен и не се унищожава така лесно от слънцето така, както ни се искаше. Но засега няма необходимост от въвеждане на специални противоепидемични мерки, защото като цяло страната ни е спокойна. Обстановката се следи в динамика.“
Специалистът прогнозира, че ще намалее силата на вируса, ще се превърне в сезонна инфекция заедно с всички останали вируси. “Много рано е да се прогнозира дали ще има друга вълна. Никой не може да предвиди кога и дали ще има нова мутация на вируса. Хубавото е, че се нароиха подварианти на един вариант – т.е. няма тежки и различни мутации, които към този момент да водят до нов вариант. По-скоро натрупване на мутации вътре и оформяне на подварианти, което е много добър прогностичен белег. Лично за мен, ако тази тенденция се задържи, е много оптимистична, защото ние вече натрупваме имунитет. Но никой не може да предвиди кога и откъде ще дойде нов вариант, защото няколко варианта дойдоха от Южна Африка. Винаги новите варианти се зараждат при хора с потисната имунна система, при които няма пълно очистване от вируса. И от продължителното съжителство с организма, при което никой не надделява – нито организмът да оздравее, нито вирусът, всъщност така се раждат тези променени варианти. И това не може да се изключи“.
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..