Насочваме вниманието ви към третото издание на Международното триенале „Духът на акварела”, което събира от 12 юли във Варна много художници и ценители на изкуството. Същия ден от 17 часа в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” се откри фестивалната част, продължаваща до днес, а изложбата, в която участват 352 творби на художници от 55 страни, може да бъде видяна до 11 август. Сред тях са почетните участници, членовете на международното жури, поканените и участващи в конкурса автори. 33 от тях бяха номинирани, а 25 получиха награди при откриването.
Целта на фестивала е да се утвърди като уникален празник на акварела в морския град, с времетраене един месец, с наситена програма и съпътстващи събития и изложби акварел в още четири варненски галерии („Графит”, „Папийон”, „Ларго”, „Тереза Зиковска”), а след това да продължи още около девет месеца под формата на пътуваща изложба из България. Всички участници ще бъдат представени в двуезично печатно и дигитално издание – каталог на фестивала.
Основен организатор на форума е Фондация „Международно акварелно общество – България” с председател Селма Тодорова. Събитието обичайно се подкрепя от община Варна.
Художникът Иван Милушев, който е директор на Градската художествена галерия в Благоевград, беше отличен на Международното триенале на акварела във Варна. Неговата творба „Орфей и Евридика”, единствената, с която той участва в третото издание, заслужено получи признанието на международното жури. Припомняме, че през 2016 г. той стана носител на голямата награда на първото Триенале. Две години по-късно, получи специален диплом на Международния фестивал на акварела в Словения Mini Castra 2018, един действително престижен форум, събиращ автори от над 30 държави.
Иван Милушев принадлежи към поколението български творци, започнали професионалните си изяви в областта на илюстрацията, графиката, акварела и живописта през 90-те години на XX век. Завършил е Националната художествена академия в София, специалност „Илюстрация” при известния български график проф. Румен Скорчев. По думи на изкуствоведа Пламена Рачева, произведенията му са белязани с професионализъм и с индивидуален стил, по своята знаковост близък до минимализма.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..