България и Република Северна Македония подписаха днес в София двустранния протокол, който е част от преговорната рамка за еврочленство на югозападната ни съседка. Той беше подписан в МВнР от външните министри на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи, ден след като парламентът на Северна Македония прие така нареченото френско предложение.
"В днешната среща, изключително полезна, беше отчетен прогресът във всички секторни групи, които са 5 на брой. Това, което трябва да се направи оттук насетне е на база на постигнатите споразумения, договорености, е вече те да бъдат претворени на практика, което е изключително сериозен ангажимент и на двете държави. Станахте свидетели днес на подписването ан втория протокол между Република България и Република Северна Македония. Експертите от МВнР остават в готовност да продължат взаимодействието на ниво работни групи с колегите от МВнР на РСМ. България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на РСМ и Албания. Пожелаваме им успех по пътя, по който отдавна искат да поемат", заяви Генчовска след подписването, което се състоя след второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия на Република България и Република Северна Македония.
От своя страна Буяр Османи обяви, че Скопие разчита на България за подкрепа и изрази надежда, че се отваря нова глава в отношенията между двете страни.
Съдържанието на този протокол няма да бъде разпространено днес – това се очаква да стане идните дни, вероятно след утрешното заседание на постоянните представители в ЕС в Брюксел.
Знае се, че документът наброява поне 10 страници и в него фигурират конкретни мерки и срокове, най-вече изчистване на историческите спорове между София и Скопие. Договорености в историческата комисия има за св. Наум, св. Климент, св. св. Кирил и Методий, цар Самуил, до една година трябва да бъде постигнато съгласие за периода през Средновековието, трябва да има общи чествания на исторически личности и събития. През 2024 г. трябва да бъдат съгласувани учебните програми отново, след като комисията по историческите въпроси се произнесе, българите да бъдат вписани в Конституцията на РСМ, да има реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архива на тайните служби.
Това е вторият протокол, подписан между двете страни. Първият протокол от първото заседание на Съвместната междуправителствена комисия между България и Северна Македония е подписан на 10 юни 2019 г. в София. Оттогава досега комисията не е имала заседания.
Съгласно чл. 12 от Договора за добросъседство от 2017 г. съвместната междуправителствена комисия провежда редовни срещи един път годишно с цел преглед на ефективното му прилагане, приемане на мерки за подобряване на двустранното сътрудничество, както и решаване на възникнали по време на изпълнението на Договора въпроси.
Както традицията повелява след благославянето на лозовите масиви и зарязването на лозята в местността “Масовец“ край село Илинденци, празникът на Боговете на виното продължи на площада в китното село, където приветствени думи и сърдечни поздрави отправи кмета на община Струмяни Емил Илиев. Той пожела на всички винопроизводители и любители на виното да..
Манастирският синаксис е уважил молбата му и го е освободил от ръководната длъжност в светата обител край брезнишкото село Гигинци. За нов игумен е бил избран йеромонах Захарий. През следващата седмица протоколите от избора ще бъдат внесени за утвърждаване от епархийския митрополит. Архимандрит Никанор остава в манастира като монах. Той бе избран..
Със служба започна днешният празник, посветен на Трифон Зарезан, в черквата "Свети Георги Победоносец" в Черниче. Храмът, в който се съхраняват мощи на светеца, пренесени от Атон преди години, литургията отслужи отец Велизар. В двора на църквата днес бе отслужен водосвет, отец Велизар поръси за здраве всички присъстващи, а както повелява традицията,..
Богдан Александров е носителят на Националната награда за живопис на името на Майстора. Наградата се връчва всяка година на рождения ден на големия български художник. Лауреатът беше обявен днес на официална церемония в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Днес се отбелязват 143 години от рождението му. "Изключително..
Независимо от края на програмата „Грижа в дома“, тя ще бъде поета от социалното министерство, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Кюстендил. Програмата „Грижа в дома“, за жалост, приключи, а сумата по нея настина е много голяма - около 270 млн. лева. Затова вчера направихме среща с ръководството на Националното сдружение..
За поредна година благоевградското село Дъбрава посрещна десетки гости на традиционния си Празник на виното, където над 20 винопроизводители представиха своите селекции вина, произведени от най-добрите реколти, пред журито в състав Светлана Тренева, Васка Стоилова и Костадин Терзийски. Програмата откриха танцьорите към ФТА „Пиринче“, които бяха..
Няма да има намаление на социалнитe придобивки при приемането на новия бюджет. За това има пълно съгласие в сегашното сложно управление на страната. Това каза пред журналисти в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той пристигна в града за среща с актива на БСП и левицата, за да рязясни политиките, които партията ще..