Национален исторически поход „Героите не умират“, посветен на 119 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, организират родолюбиви българи. Събитието ще се проведе на 6 и 7 август, като отправната точка е Земенският манастир.
„За нас всъщност, тази символика е много важна, защото героите не умират, докато ние пазим паметта за тяхното дело. Докато ние съхраняваме паметта и спомените за това, за което те са се борили, тогава тяхната смърт не е отишла напразно. Те остават да живеят сред нас“ - коментира за Радио Благоевград Георги Анадолов, председател на Сдружение "Български щит“, един от инициаторите на събитието.
По думите му, точно, когато отново отбелязваме Преображение Господне, участниците в похода ще се върнат 100 години назад в историята, за да почетът паметта на героите и тяхното дело по един нестандартен и интересен начин.
Същинската част на похода ще протече в два дни, като се тръгва от Земенския манастир и приключва в местността "Сенокос" до кюстендилското село Жиленци.
Събирането на участниците в похода започва още на 5 август вечерта в Земенския манастир, в чиито околности ще се лагерува. Там ще бъде пресъздаден старият български обичай за изпращане на воините с питка и сол, така, както е било преди 100 години.
На 6 август, в 8 ч. сутринта, започва самият поход, който ще премине през приказното дефиле на река Струма.Почивка и обяд ще бъдат организирани на Водопад Полска скакавица. Маршрутът продължава до село Раждавица, където ще бъде разположен лагерът.
На 7 август сутринта, приключението на родолюбивите българи продължава до село Шишковци, където ще бъде посетена Къщата- музей на един от класиците в българското изобразително изкуство, Владимир Димитров– Майстора. След това е предвидено пътуване с влак до град Кюстендил, където е организирана богата програма.
Акцент в събитието е и посещение на местността „Сенокос", където ще бъдат положени цветя на паметника, издигнат в памет към всички български патриоти, взели участие в националните борби за освобождение на Пиринска Македония. В местността „Сенокос“ по онова време е бил сборът на българските чети. Там, те са бивакували и извършвали своите обреди по освещаването на знамената, подготвяйки се за кървавия си път към свободата.
„Походът „Героите не умират“ ще завърши по хилядолетна наша традиция - хванати всички заедно в едно общо хоро, така както нашите предци са ни завещали да пазим своята национална идентичност. Това е най-важната символика от целия поход – единението. Единението, да се хванем за ръка и всички да сме равни. Това е голямата символика защото, там на хорото, всички сме равни. И така, искаме да дадем нашият малък, но съществен принос към единението на нашия народ“ – коментира още организаторът на похода Георги Анадолов.
Събитието е безплатно и в него може да се включи всеки, който има желание и отношение към българската история и паметта на героите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Анадолов:
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..
Канго джъмпс е един спорт, при който едновременно се забавлявате, докато горите калории. „Това са тренировки, които подпомагат работата на всяка една група“, разказа инструкторът Венцислава Венчова. Тя се занимава със спорт от 21 години. Бивш състезател по карате, вицешампион на България за деца 2006 година. Занимавала се е и с народни и..